3

رتبه نخست اداره کل امور مالیاتی فارس در مبارزه با فرار مالیاتی

  • کد خبر : 39008
  • 07 شهریور 1402 - 22:19
رتبه نخست اداره کل امور مالیاتی فارس در مبارزه با فرار مالیاتی
در ارزیابی عملکرد ادارات کل امور مالیاتی استان ها در حوزه بازرسی، مبارزه با فرار مالیاتی و پولشویی، اداره کل امور مالیاتی فارس حائز رتبه نخست شد.

حمیدرضا محمدابراهیمی اعلام کرد: طی سال‌ گذشته و امسال، با ورود جدی به مبحث فرار مالیاتی و شناسایی بالغ بر ۷۰ هزار میلیارد تومان منبع درآمدی جدید حاصل فعالیت‌های اقتصادی شناسایی نشده، ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مالیاتی برای مودیان مرتبط صادر و بخشی اخذ شده است.

مدیرکل امور مالیاتی فارس در خصوص آمار پرونده های موضوع ماده ۱۸۱ قانون مالیات های مستقیم افزود: مودیان مذکور در زمینه های مختلف از جمله موادغذایی، لوازم خانگی، پزشکی، ساختمانی، خدماتی، طلافروشی، صندوق های قرض الحسنه و… فعالیت داشته اند و از ابتدای سال جاری تعداد پرونده های تشکیل شده در این خصوص ۳۴ مورد بوده که بیش از ۲۰ هزارمیلیارد تومان معاملات خرید وفروش مربوط به مودیان بازرسی شده و طرف معاملات ایشان شناسایی و طی بازرسی انجام شده از این پرونده ها تعداد سه هزار و ۵۰۰ مودی طرف معامله شناسایی و اطلاعات آنها استخراج شده است.

محمدابراهیمی افزود: از ابتدای سال جاری مبلغ ۶۵۰ میلیارد تومان مالیات در پرونده های موضوع ماده ۱۸۱ تشخیص گردیده است که منتج به وصول مالیات بالغ بر ۶۰ میلیارد تومان شده است.

وی گفت: در راستای مبارزه با فرار مالیاتی و راهکارهای مقابله با آن، واحد بازرسی، مبارزه با فرارمالیاتی و پولشویی این اداره کل با استفاده از بانک های اطلاعاتی در اختیار، موفق به کشف منابع درآمدی جدید از جمله کشتارگاه دام با مبلغی بالغ بر ۳ هزارمیلیاردتومان معاملات فعالان حوزه گوشت قرمز با تعداد ۸۰۰ نفر از سیستم های کشتارگاه دام استان به دست آمده است که طی بررسی انجام شده بیش از ۶۵۰ نفر از این اشخاص فاقد پرونده مالیاتی بوده اند و مبلغ ۷۰ میلیاردتومان فرارمالیاتی شناسایی گردیده است.

وی افزود: تعداد ۳۰ صندوق قرض الحسنه مربوط به اصناف مختلف شناسایی شده که تعداد ۵ مورد آن مورد بازرسی قرار گرفته و نتیجه آن شناسایی تعداد یک هزار و ۴۷۴ نفر با گردشی بالغ بر ۱۲ هزار میلیاردتومان بوده است.

مدیرکل امور مالیاتی فارس درخصوص فعالیت شعب فروشگاه های زنجیره ای افق کورش در سطح استان گفت: تعداد ۲۱۲ مودی جدید شناسایی و مبلغ ۱۷ میلیارد تومان فرارمالیاتی شناسایی شده است.

همچنین در شرکت های مجری ساختمانی تاکنون تعداد ۵۷ شرکت با درآمدی بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان شناسایی و بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان مالیات مطالبه شده است.

محمدابراهیمی ادامه داد: درخصوص وصول مالیات از وکلای دادگستری ضمن پیگیری صورت گرفته اقداماتی در راستای دسترسی به اطلاعات درآمدی واقعی این مودیان صورت گرفته ودر حال پیگیری می باشد و همچنین در خصوص پزشکان و داروخانه ها نیز مکاتباتی در راستای دسترسی به درآمد واقعی این مودیان صورت گرفته است.

وی به اقدامات واحد بازرسی، مبارزه با فرارمالیاتی و پولشویی این اداره کل در سال جاری اشاره کرد و افزود: در سال جاری بیش از ۴۵ مورد استعلامات مراجع قضایی وانتظامی درخصوص فرارمالیاتی پاسخ داده شده، بیش از ۳۴۱ پیامک در راستای پیشگیری از فرارمالیاتی و هشدار به افراد متخلف ارسال گردیده است و بیش از ۶۸۷ مورد بازدید میدانی در راستای انجام تکالیف قانونی مودیان از جمله استفاده از دستگاه پوز صورت گرفته است.

مدیرکل امور مالیاتی فارس در خصوص رصد و شناسایی صورتحساب های صوری گفت:: طبق آمار موجود کل فاکتور های خرید و فروش صوری مربوط به مودیان صوری طرف معامله با مودیان واقعی این اداره کل بالغ بر سه هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان مربوط به سالهای ۹۰ لغایت ۹۸ بوده است که با پیگیری صورت گرفته در اجرای بخشنامه های ۲۳ و۵۳ تاکنون مبلغ ۸۰۰ میلیارد تومان از فاکتورهای صوری تعیین تکلیف و مودیان واقعی آن شناسایی شده اند که در حال پیگیری جهت اجرای تبصره ماده ۱۵۷ ق.م.م است.

وی افزود: در این راستا راستی آزمایی و اعتبار سنجی تعداد بیش از ۱۲۷ مودی طبق لیست ارسالی از دفتر بازرسی و مبارزه با فرارمالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور انجام و اعلام شده است و تعداد ۵۹۶ شرکت مشکوک به انجام معاملات صوری و کاغذی شناسایی و رصد شد.

محمدابراهیمی در پایان یادآور شد: در سال جاری تعداد یک هزار و ۲۰۲ دوره و عملکرد پرونده های تراکنش بانکی مربوط به عملکرد سال های ۹۵ لغایت ۹۹ با مالیات تشخیصی جمعاً به مبلغ بیش از هشت هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال در سامانه بتیس ثبت وضعیت شده است.

لینک کوتاه : https://avangpress.ir/?p=39008

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم آونگ پرس منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.