3
وزیر کشور مطرح کرد؛

تسریع در اجرای پروژه‌های شهری در شیراز قابل تقدیر است/ تحقق تراز فرهنگی شیراز

  • کد خبر : 40282
  • 21 مهر 1402 - 19:43
تسریع در اجرای پروژه‌های شهری در شیراز قابل تقدیر است/ تحقق تراز فرهنگی شیراز
وزیر کشور با تقدیر از شهردار، اعضای شورای اسلامی این کلان‌شهر و دیگر مسئولان استان فارس، گفت: تسریع در اجرای پروژه‌های شهری در شیراز قابل تقدیر است.

احمد وحیدی در آیین افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۶۲ پروژه حمل‌ونقل و ترافیکی، خدمات شهری، فرهنگی، اجتماعی و زیست‌محیطی شهرداری شیراز به ارزش بیش از ٢١ هزار و ٧٠٠ میلیارد تومان اظهار کرد: اسامی، مسئولیت‌آور است و براساس عنوانی که رهبر معظم انقلاب به شهر شیراز دادند، بسیار مسئولیت را سنگین کرده که بخش زیادی از این مسئولیت به عهده شورای اسلامی شهر و شهرداری است که شهر را در تراز سومین حرم اهل بیت(ع) بسازند و به حجم زیادی از زائران خدمات‌رسانی کنند.

او با تقدیر از شهردار، اعضای شورای اسلامی این کلان‌شهر و دیگر مسئولان استان فارس، گفت: تسریع در اجرای پروژه‌های شهری در شیراز قابل تقدیر است.

وزیر کشور با بیان اینکه هماهنگی، خوش فکر بودن، داشتن بلند همت بلند و کار جهادی یک مجموعه موجب کاهش زمان اجرای پروژه‌ها می‌شود، عنوان کرد: پروژه‌های امروز شهرداری شیراز ارزشمند بودند.

وحیدی خطاب به مدیران شهری کلان‌شهر شیراز تاکید کرد: پروژه‌های انتخابی باید برای متن جامعه کارساز و حلال مشکلات مردم باشد.

مقام عالی وزارت کشور همچنین با بیان اینکه برای یک شهر فرهنگی همانند شیراز باید این مهم مدنظر باشد که موارد کمبود زیستی و بهداشتی در دستور کار قرار گیرد، گفت: یکی از اولویت‌های یک شهر فرهنگی باید رفع مشکلات فاضلاب آن باشد و نشان داده شود و تراز یک شهر فرهنگی محقق شود.

وحیدی ادامه داد: سرانه فضای سبز به طور عمومی باید بیش از ۱۵ متر باشد اما برای شیراز کم است و اجازه داده نشود که در سرانه این کلان‌شهر به عدد خاصی بسنده شود.

وزیر کشور به افتتاح پردیس سینمایی استاد امین تارخ به ارزش ۳۰۰ میلیارد تومان که در این مراسم به بهره‌برداری رسید، هم اشاره و اضافه کرد: شیراز، شهر فرهنگی است، پس باید با جمع‌آوری هنرمندان زبده و ارزشمند، محتوای ارزنده و فاخری از این سینما تولید شود.

ا‌و همچنین خاطرنشان کرد: شیراز با توجه به حجم اقدامات فرهنگی، نیازمند داشتن سازمان فرهنگی مجزا هست.

وحیدی با تاکید بر این موضوع که شیراز باید نمادی از ظرفیت‌های فرهنگی بزرگ آن باشد، تصریح کرد: نسل جدید باید با این فرهنگ غنی آشنا شود، چراکه شیراز را می‌توان یک شهر تراز فرهنگی کرد، چون سرشار از فرهیختگی است؛ البته نباید هوشمند شدن این کلان‌شهر را هم فراموش کرد.

او در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه ظرفیت‌های سازندگی در کشور فعال است و تنها طی هفته دولت امسال ٣٠ هزار پروژه افتتاح شد، گفت: برنامه توفنده سازندگی در کشور گسترده است و بنابراین تلاش‌های سخیف معاندین راه به جایی نمی‌برد؛ افتتاح هر پروژه نیز به مثابه یک مشت به دشمنان است.

افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۶۲ پروژه با ارزش بیش از ۲۱۷۰۰ میلیارد تومان توسط شهرداری شیراز

در ادامه محمدحسن اسدی همزمان با افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۶۲ پروژه حمل‌ونقل و ترافیکی، خدمات شهری، فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی به ارزش بیش از ۲۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان و افتتاح پردیس سینمایی استاد امین تارخ به اعتبار ۳۰۰ میلیارد تومان با حضور وزیر کشور گفت: امروز با اعتبار ۲۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان ۶۲ پروژه بهره‌برداری، افتتاح و عملیات اجرایی آن آغاز می.شود که ۴۱ پروژه به ارزش ۴ هزار و ۸۴۵ میلیارد تومان به بهره‌برداری و افتتاح رسید.

او با اشاره به برخی از پروژه‌ها ازجمله سینما استاد امین تارخ و افتتاح بازارچه بزرگ پروتئین، گفت: دیگر پروژه‌ها مانند اتمام عملیات لوله‌گذاری دروازه قرآن با گذشت بیش از ۴ سال از سیل مهیب سال ۹۸، تعریض و مقاوم‌سازی پل پیرنیا که به یک تهدید تبدیل شده بود، پروژه آب‌نما هوشنمد در بوستان آزادی و دیگر پروژه‌های خرد و کلان این کلان‌شهر را شاهد بودیم.

شهردار شیراز با اشاره به اینکه در این کلان‌شهر شهر با پشتیبانی همه مسئولان، امام جمعه شیراز، استاندار فارس، اعضای شورای اسلامی شهر، دستگاه‌های خدمات‌رسان و… در فضایی خوب مشغول به کار هستیم، یادآور شد: از این جهت همدلی و همراهی خوبی در مجموعه مدیریت شهری شیراز شاهد هستیم.

اسدی در ادامه با اشاره به اینکه شهر شیراز در مقایسه با دیگر کلانشهرهای کرج، تبریز، قم، اصفهان و… خطوط ریلی را امروز در شهر شیراز به جد آغاز کرده است، اظهار کرد: در برخی از جهات نیاز به حمایت دولت و شخص وزیر کشور داریم و امروز مشکل ما در مترو بحث واگن است، چنانچه سرفاصله در خط یک ۱۵ دقیقه و خط ۲ سرفاصله ۳۰ دقیقه است و این برای مردم شیراز پذیرفته نیست و باید در این موضوع دولت کمک کند.

او خاطرنشان کرد: خوشبختانه دولت در زمینه توسعه حمل‌ونقل عمومی و اتوبوس کمک و همراهی خوبی با شهر شیراز داشته است اما انتظار ما بیشتر است.

این مقام ارشد مدیریت شهری شیراز یادآور شد: مکان پردیس سینما استاد تارخ را شهردار سابق شیراز آغاز و بازار پروتئین را شهردار اسبق شیراز آغاز به کار کرده بودند که امروز به نتیجه رسید و به این جهت از شهرداران سابق و اسبق تشکر می‌کنم.

اجرای پروژه‌های متعدد عمرانی در کلان‌شهر شیراز با فاصله کمتر از یک کیلومتر/ ارتقای جایگاه شیراز در برنامه هفتم توسعه

سید ابراهیم حسینی رئیس شورای اسلامی شهر شیراز، نیز در این مراسم گفت: شیراز به تعبیر نماینده ولی‌فقیه در فارس، جهانشهر و شهر آماده پیشرفت در ابعاد مختلف است و خوشبختانه اعضای شورای شهر نگاه جهانی و همت بزرگی دارند و می‌خواهند با نگاه جهانی کار منطقه‌ای انجام دهند.

ا‌و بیان کرد: فعالیت‌ها در شهرداری به‌گونه‌ای است که مدعی هستیم در هر جای شهر شیراز در فاصله کمتر از یک کیلومتر یک پروژه عمرانی درحال اجرا است.

رئیس شورای اسلامی شهر خطاب به وزیر کشور گفت: انتظار داریم برای برنامه‌های بزرگ اندیشه و حرکت‌های بزرگی را شاهد باشیم و به شورا و شهرداری شیراز برای پیشرفت و حرکت رو به جلو کمک شود.

حسینی با اشاره به فرموده رهبر معظم انقلاب و نام‌گذاری شیراز به عنوان سومین حرم اهل‌بیت(ع) اظهار کرد: معرفی شیراز به عنوان سومین حرم اهل‌بیت(ع) باید در برنامه‌ها و بودجه‌ها دیده شود و پیشنهاد می‌شود در برنامه هفتم توسعه برنامه‌ای برای ارتقای جایگاه شیراز به عنوان سومین حرم اهل‌بیت(ع) دیده شود.

او با اشاره به تصویب و ابلاغ قانون درآمدهای پایدار شهرداری عنوان کرد: مکمل این قانون، مدیریت یکپارچه شهرداری است و درحال حاضر برای اجرای برخی از پروژه مشکلاتی داریم و اگر این زیرساخت‌ها فراهم شود می‌توانیم در شهر شیراز بهتر کار کنیم.

حسینی تصریح کرد: شیراز گذشته روشن و آینده روشنی را دارد و انتظار است برای مدیریت فکری و اجرایی آن کمک شود.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به اینکه بازار بزرگ پروتئین زمانی از طریق اوراق مشارکت ساخته شد و درحال حاضر اعتبار آن بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است، خاطرنشان کرد: در این مسئله باید کمک شود تا با همکاری؛ شهر شیراز آن‌طور که شایسته مردم است بسازیم و اگرچه این پروژه.ها شایسته مردم شیراز بود اما شایستگی مردم بیشتر است.

اتصال خطوط ریلی ۱ و ۴ در قلب معنوی شیراز

رضا محمدیان رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر شیراز بیان کرد: این پروژه در مجاورت حرم مطهر احمدبن موسی(ع) و در قلب معنوی کلان‌شهر شیراز و در واقع در مرکزیت بافت تاریخی فرهنگی پیش‌بینی شده که در مناسبت‌های مختلف ملی و مذهبی ترافیک شدیدی حاکم است و رفت‌وآمد دچار مشکل می‌شود.

او خاطرنشان کرد: این خط ارتباطی که در واقع موجب اتصال به خط یک مترو می‌شود، از ایستگاه زند آغاز و در ادامه به شاهزاده قاسم می‌رسد.

رئیس کمیسیون حمل‌ونقل، ترافیک و عمران شورای اسلامی شهر شیراز تصریح کرد: این خط ارتباطی موجب تسهیل در تردد و دسترسی سریع‌تر به بافت تاریخی می‌شود و در نهایت ترافیک این بخش مرکزی کلان‌شهر شیراز را کاهش خواهد داد.

محمدیان همچنین از پیش‌بینی اعتبار ٣ هزار میلیارد تومانی و تصویب آن در شورای این کلان‌شهر خبر داد و گفت: انتظار است دولت در این پروژه مشارکت داشته و آرزوی دیرینه مردم شیراز محقق شود.

خط ۴ مترو نقطه عطفی در توسعه حمل‌ونقل ریلی است

محمدتقی تذروی نائب‌رئیس شورای اسلامی شهر شیرازهمزمان با آغاز عملیات اجرایی فاز یک خط ۴ مترو شیراز با اشاره به اینکه تعداد پروژه‌های اجرا شده در سطح شهر زیاد است، عنوان کرد: خط ۴ مترو شیراز یکی از پروژه‌هایی است که دولت در مشارکت بودجه آن دخیل است.

او تاکید کرد: خط ۴مترو نقطه عطفی در توسعه حمل‌ونقل ریلی شیراز است و درحالی ۳ خط طولی و یک خط عرضی داریم که با اتصال این خط؛ خطوط طولی و عرضی به یکدیگر متصل می‌شوند.

نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به اینکه با توسعه خطوط مترویی مشکلات ترافیک در مرکزیت شهر حل می‌شود، بیان کرد: براساس برآوردهای انجام شده در یک ساعت از خط ۴ حدود ۱۷ هزار مسافر می‌توانند جابجا شوود و این کمک به مردم و حل مسائل ترافیکی است.

تذروری خاطرنشان کرد: در طول سال درحالی کلانشهرهای دیگر چندین روز را به دلیل هوای الوده تعطیل می‌شوند که در شهر شیراز حتی یک روز آلوده هم نداریم و این به دلیل توسعه حمل‌ونقل عمومی در این شهر است.

او یادآور شد: باید به توسعه حمل‌ونقل عمومی در راستای حفظ هوای پاک کمک بیشتری شود.

اجرای بازار بزرگ پروتئین شیراز از محل تامین اعتبار حاصل از فروش اوراق مشارکت

علیرضا اسکندری رئیس کمیسیون اقتصاد و سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر شیرازدر آیین آغاز به کار بازار پروتئین شیراز بیان کرد: با شروع مدیریت جدید شهری در کلان‌شهر شیراز بودجه شهرداری این کلان‌شهر از ۶ هزار به ٢٣ هزار میلیارد تومان افزایش یافت و در واقع کمتر از دو سال به ۴٠٠ درصد افزایش یافت که این مهم نشان از همت بلند شورای اسلامی شهر شیراز دارد.

او ادامه داد: در مقدمه بودجه سال گذشته نیز علاوه بر بودجه مصوب، تکلیف ١۵ هزار میلیارد تومانی سرمایه‌گذاری برای شهرداری پیش‌بینی شد که ١٠٠ درصد محقق شد و امسال نیز به ٢٠ هزار میلیارد تومان رسید.

رئیس کمیسیون اقتصاد و سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر شیراز ادامه داد: امسال دومین همایش سرمایه‌گذاری برگزار و میزبان کشورهای ترکیه، عمان، امارت و چین بودیم که این نشان از دیپلماسی اقتصادی دارد.

اسکندری در خصوص بازار پروتئین نیز گفت: این پروژه از محل تامین اعتبار حاصل از فروش اوراق مشارکت اجرایی شد و هدف آن ساماندهی محور دروازه‌ کازرون بود.

١٢٣ دستگاه اتوبوس جدید از منابع داخلی شهرداری شیراز و تسهیلات دولتی نیز خریداری شده است

مصطفی کیانی رحیمی رئیس کمیسیون شهرسازی، معماری و هوشمندسازی شورای اسلامی شهر شیراز در آیین بهره‌برداری از ناوگان جدید حمل‌ونقل عمومی این کلان‌شهر بیان کرد: امروز به یمن ورود رئیس‌جمهور و هیئت ‌دولت به استان فارس، پروژه‌های مختلفی در شیراز افتتاح و کلنگ‌زنی می‌شوند که بخش عمده‌ای از آنها مربوط به پروژه‌های حمل‌ونقل و ترافیکی است.

او ادامه داد: بهره‌برداری از ناوگان جدید حمل‌ونقل عمومی شامل اتوبوس‌ها، مینی‌بوس‌ها، تاکسی‌های جدید و میدل باس‌ها می‌شود.

به گفته کیانی رحیمی؛ ١٢٣ دستگاه اتوبوس جدید از منابع داخلی شهرداری و تسهیلات دولتی نیز خریداری شده که ۵٢ دستگاه آن به ناوگان اضافه شده و مابقی در انتظار تعهدات خودروساز قرار دارد.

رئیس کمیسیون شهرسازی، معماری و هوشمندسازی شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه بیش از ۵٠ درصد ناوگان وسیع بیش از ٧۵٠ دستگاهی کلان‌شهر شیراز نیازمند نوسازی است، گفت: خرید این ١٢٣ دستگاه اتوبوس قطعا پاسخگوی نوسازی کامل نیست.

او ادامه داد: شهرداری شیراز تصمیم گرفته با تایید و همراهی شورای اسلامی شهر این کلان‌شهر نسبت به تامین یک‌هزار واحد دیگر اتوبوس برقی و دیزلی از منابع داخلی شهرداری و با همکاری بانک‌های همکار اقدام کند که در این راستا برای خرید ٢٠٠ دستگاه اتوبوس برقی با خودروساز داخلی به تفاهم‌نامه رسیده است و ۳۰۰ دستگاه نیز از محل داخلی خود خریداری می‌کند و ۵۰۰ دستگاه را هم قرار است با مشارکت بانک همکار تامین کند.

کیانی‌رحیمی اضافه کرد: همچنین شهرداری شیراز در راستای نوسازی ناوگان مینی‌بوس ۶۴ دستگاه فرسوده نیز اقدام به خرید ۴۵ دستگاه ون جدید کرده که ۴۳ دستگاه آن وارد ناوگان شده و مابقی به زودی به ناوگان عمومی اضافه خواهد شد.

رئیس کمیته حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر شیراز افزود: خرید ٧۵ دستگاه میدل باس نیز در آذرماه امسال انجام و تا پایان سال محقق خواهد شد.

ا‌و ادامه داد:‌ ٩٩۶٧ واحد تاکسی در شیراز داریم که ٨ هزار واحد آن نیازمند نوسازی است که یک اقدام جدی را می‌طلبید و شهرداری شیراز در این راستا با تایید شورای اسلامی، تامین هزار واحد تسهیلات کم بهره را در دستور کار قرار داد و یک‌هزار واحد دیگر طی شش ماه آینده به بانک معرفی خواهد شد.

به گفته کیانی‌رحیمی؛ نوسازی و تامین سه هزار واحد دیگر تاکسی نیز در دستور کار تا سال ١۴٠۴ قرار گرفته است.

ظرفیت‌های فرهنگی شیراز در هیچ کجای کشور دیده نمی‌شود/ اقدامات شاخص مدیریت شهری در حوزه فرهنگ

محمدرضا هاجری رئیس کمیسیون فرهنگی، گردشگری و سومین حرم اهل‌بیت(ع) شورای اسلامی شهر شیراز در آیین افتتاح پردیس سینمایی استاد امین تارخ با بیان اینکه دغدغه رهبر معظم انقلاب نسبت به فرهنگ بر کسی پوشیده نیست، گفت: فرصت و ظرفیت‌های بالایی در حوزه فرهنگی در کلانشهرها وجود دارد که به خوبی شناخته نشده و مورد استفاده قرار نگرفته است و برنامه‌های این حوزه بدون اقدام میدانی مورد توجه قرار گرفته است.

ا‌و با تاکید بر این موضوع که ضرورت دارد در کلانشهرها بسترهای فرهنگی مورد توجه ویژه قرار گیرد، ادامه داد: ظرفیت‌های فرهنگی شیراز در هیچ کجای کشور دیده نمی‌شود، در حالیکه باید به ظرفیت‌ها توجه کنیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی، گردشگری و سومین حرم اهل‌بیت(ع) شورای اسلامی شهر شیراز در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات شاخص مدیریت شهری در حوزه فرهنگ اشاره و اعلام کرد: نخستین فرهنگسرای تعزیه ایران در شیراز ساخته خواهد شد.

هاجری ادامه داد: در راستای حفظ فرهنگ و ادب زبان فارسی نیز چهار برنامه هفتگی سعدی‌خوانی در آرامگاه حافظ، حافظ خوانی در آرامگاه حافظ، شاهنامه خوانی در بوستان آزادی و مثنوی خوانی در باغ جهان نما در حال اجراست.

او اضافه کرد: بزرگترین فروشگاه صنایع دستی نیز در زیرگذر دلگشا در دست احداث است و فروشگاه دائمی فروش محصولات قرآنی نیز در دست راه‌اندازی است.

این مقام فرهنگی شورای اسلامی شهر شیراز در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ارتقای فرهنگی ساختار موجود شهرداری باید انجام می‌شد، گفت: درخواست ما از وزیر کشور این است که معاونت فرهنگی شهرداری شیراز مجزا و در ساختار دیده شود و اجازه داشتن سه سازمان فرهنگی و هنری، سازمان ورزشی و سلامت و سازمان گردشگری و زیارت داده شود.

هاجری اعلام آمادگی کرد: طرح‌هایی که موجب تعالی و ارتقای محله سنگ سیاه می‌شود، مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

نام گذاری پردیس سینمای جوان به نام‌ استاد امین تارخ

افسانه خواست خدایی گفت :همزمان با سفر ریاست جمهوری و هیئت دولت به استان فارس و افتتاح پروژه های عمرانی کلان‌شهر شیراز ، پردیس سینمای جوان ،با تصویب در کمیته نامگذاری شورای اسلامی شهر به نام استاد امین تارخ نام گذاری شد.

رییس کمیسیون برنامه ،بودجه حقوقی و املاک شورا بیان کرد:بزرگترین پردیس سینمایی جنوب کشور به پاس یک عمر تلاش هنرمند گرانقدر امین تارخ به همت کمیته نامگذاری شورا و تصویب شورای اسلامی شهر به نام این هنرمند بزرگ نامگذاری شد وی افزود طراحی ویژه و اختصاصی معماری هنری پروژه و استفاده از با کیفیت ترین مصالح و تجهیزات از مشخصات ویژه این پروژه عظیم فرهنگی است.

رئیس کمیته نامگذاری معابر و اماکن عمومی شورای اسلامی شهر ،از زنده یاد استاد امین تارخ به عنوان یکی از مفاخر سرشناس شیرازی، سینمای ایران یاد کرد و گفت:پاسداشت از سالها فعالیت و زنده نگه داشتن یاد مفاخر و هنرمندان یکی از وظایف و رسالت های مدیریت شهری محسوب می گردد که این موضوع در شورای اسلامی به شکل ویژه مورد توجه قرار گرفته است.

خواست خدایی در ادامه گفت: علاوه بر موارد مذکور همه ی عوامل و فاکتورها در نامگذاری این مکان برای تناسب بین این پردیس سینمایی و نامی که برای آن در نظر گرفته شده رعایت گردیده است و از این رو نام استاد تارخ انتخاب و مصوب شد.

لینک کوتاه : https://avangpress.ir/?p=40282

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم آونگ پرس منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.