0

لزوم حرکت به سمت استفاده از منابع انرژی پاک

  • کد خبر : 40530
  • 30 مهر 1402 - 20:54
لزوم حرکت به سمت استفاده از منابع انرژی پاک
شرکت‌کنندگان در سمینار یک روزه استفاده از نیروگاه‌های تجدید پذیر تأمین برق فارس عصر امروز بر لزوم حرکت به سمت استفاده از منابع انرژی پاک تاکید کردند.

ایران به سبب داشتن دومین ذخایر گاز طبیعی جهان پس از روسیه و چهارمین ذخایر نفتی دنیا به عنوان یک غول جهانی هیدروکربنی از جمله کشورهایی است که همچنان دارای الگوی غلط مصرف انرژی و سرانه مصرف بسیار بالای انرژی‌های تجدید ناپذیر و اغلب فسیلی به ویژه در صنایع است.

با این حال در یکی دو دهه اخیر اشتیاق زیادی به سمت حرکت به سوی منابع تجدید پذیر و پاک از جمله انرژی برق‌آبی، بادی و خورشیدی ایجاد شده و در همین راستا دولت تلاش نموده ظرفیت برق آبی و انرژی بادی خود را بالا برده و با شرکت‌های خصوصی نیز قراردادهایی برای ساخت پنل‌های خورشیدی و زیست توده امضا کند.

وضع مشوق‌هایی برای سوق دادن صنایع به سمت استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر و قانونی کردن این مشوق‌ها در مجلس آخرین تلاش‌های دولت و مجلس برای کاهش سهم منابع انرژی هیدروکربنی و فسیلی در مصرف صنایع و مردم بود و در همین راستا آئین‌نامه اجرایی ماده (۱۶) قانون جهش تولید دانش بنیان مصوب ۱۴۰۱/۰۵/۲۶ هیأت وزیران نیز مشوق‌هایی از جمله خرید تضمینی برق تجدیدپذیر بر اساس قوانین و مقررات مربوط، حمایت از آزمایشگاه‌ها، شرکت‌های دانش بنیان و شتاب دهنده‌ها، شرکت‌های دانش پایه و واحدهای فناور مستقر در مراکز رشد، پردیس‌ها و پارک‌های علم و فناوری و سایر موارد مربوط با توسعه صنایع دانش بنیان مرتبط با انرژی تجدیدپذیر و پرداخت تسهیلات کم بهره به بخش خصوصی جهت احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر کوچک مقیاس را وضع نمود.

با همه این تلاش‌ها در حال حاضر کشورمان تنها ۰٫۲ درصد از منابع انرژی خود را از منابع تجدیدپذیر و پاک تولید می‌کند که عمدتاً شامل باد، زیست توده، خورشید و برق آبی می‌شود و همچنان سهم بسیار بالای مصرف انرژی که بخشی از آن به دلیل دسترسی آسان به منابع انرژی فسیلی و هیدروکربنی است و دلیل دیگر آن نیز درصد بالای یارانه‌های انرژی و سوخت برای مصرف‌کنندگان و مشاغل و صنایع است باعث شده تلاش‌ها در این زمینه کند پیش برود.

در همین راستا شیراز امروز بعد از ظهر میزبان سمینار یک روزه استفاده از نیروگاه‌های تجدید پذیر تأمین برق فارس بود و محمدرضا سلاحی مدیر عامل شرکت توزیع برق شیء را در این خصوص گفت: بیشتر کشورهای دنیا کمتر توسعه یافته و فقیر در دهه‌های اخیر به سمت انرژی‌های پاک و تجدید پذیر رفته‌اند.

بار اصلی کمبود برق ما را صنایع بر دوش کشیدند

محمدرضا سلاحی گفت: با این حال این ظرفیت در کشور ما بسیار کم و سهم منابع انرژی تجدید پذیر و پاک در شیراز ۳۰ مگاوات و کمتر از ۲ درصد از کل انرژی‌های مورد استفاده است که نیاز شدید این شهر به رفتن به سمت انرژی‌های پاک را گوشزد می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: تابستانی که گذشت شاهد کمترین میزان خاموشی مشترکین خانگی بودیم اما بار اصلی را صنایع ما بر دوش داشتند و باید به سمتی برویم که صنایع ما نیز در فصول پیک مصرف شاهد خاموشی نباشند و این با تجدیدنظر در استفاده از انرژی و دادن سهم بیشتر به انرژی‌های پاک مثل باد و خورشیدی ممکن است.

سهم ناچیز شیراز از سبد انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر

مدیرعامل شرکت توزیع برق شیراز گفت: برای جبران این ناترازی در کنار رعایت الگوی مصرف باید به سمت احداث نیروگاه برویم که هزینه‌های زیادی را به ما متحمل خواهد کرد و پیشنهاد ما رفتن به سمت استفاده از ظرفیت‌های ماده ۱۶ قانون جهش تولید و مشوق‌ها است و باید با هدفگذاری خوب و قوانین حمایتی خوب بیشترین سهم را به این بخش اختصاص بدهیم.

چند شهرک تخصصی انرژی‌های تجدیدپذیر در فارس احداث می‌شود

مدیر نظارت و ارزیابی شرکت شهرک‌های صنعتی نیز در این همایش بیان کرد: ما در قیاس با استانداردهای جهانی نسبت به رفتن به سمت انرژی‌های پاک خیلی عقب هستیم وحتی کشورهای غیرپیشرفته سهمی گاه بیش از ۹۰ درصدی را به استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر اختصاص داده‌اند.

محمد روستا افزود: چه بسا اگر پنل‌های خورشیدی در سطحی وسیع در کشور ما گسترده شده بود کمتر شاهد قطعی برق حتی در اوج مصرف بودیم و در همین راستا شرکت شهرک‌های صنعتی در جهت استقرار واحدهای تولید انرژی تجدیدپذیر مزایا و مشوق‌های زیادی گذاشته و در نظر دارد چند شهرک تخصصی تجدیدپذیر در گله دار، بوانات و ایزدخواست احداث کند.

سهم ناچیز شیراز از سبد انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر

مدیر گروه انجمن ساتکا (سازندگان تأمین کنندگان کالا و خدمات انرژی‌های تجدیدپذیر) نیز در حاشیه این همایش بیان کرد: موضوع ناترازی برق و فرسودگی نیروگاهی ما به نحوی است که به زودی واردکننده برق و دیگر انرژی‌ها خواهیم شد.

حمیدرضا بهمن‌آبادی گفت: حتی کشورهایی که ذخایر غنی نفت و گاز دارند نیز به سمت زیرساخت فراهم کردن برای تولید انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک رفته‌اند.

با احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر، برقتان قطع نخواهد شد

وی افزود: برای جبران این ناترازی دو راه داریم اول اینکه نیروگاه‌های حرارتی (سیکل ترکیبی) را توسعه بدهیم که زمان‌بر بوده و مقرون به صرفه نیست و راه دیگر دادن سهم بیشتر به تولید انرژی تجدیدپذیر است که دنیا نیز راه دوم را برگزیده است.

بهمن‌آبادی افزود: از جمله مزایای این طرح این است که اگر متقاضی این امر باشید با احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر شامل عدم قطعی برق خواهید شد و از سویی برای سرمایه‌گذاری نیز بسیار جذاب است.

سهم ناچیز شیراز از سبد انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر

وی در ادامه گفت: بر اساس ماده ۱۶ قانون جهش تولید دانش‌بنیان مقرر شده که صنایع با مصرف برق بیش از ۱ مگاوات، موظفند ۱ درصد از برق موردنیاز سالانه خود را از طریق احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر تأمین کرده و به مرور این رقم در سال پنجم به ۵ درصد برسد.

گفتنی است شرکت توزیع برق منطقه‌ای، شرکت توزیع نیروی برق استان فارس و برق شیراز، وزارت نیرو، شرکت شهرک‌های صنعتی، سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، سازمان صنعت معدن تجارت، اتاق بازرگانی شیراز و خانه صنعت معدن تجارت از جمله برگزار کنندگان این همایش بودند که با هدف تشویق مردم و تولیدکنندگان واحدهای صنعتی به استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در شیراز برگزار شد.

لینک کوتاه : https://avangpress.ir/?p=40530

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم آونگ پرس منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.