0

همه امکان ذخیره خون بندناف را دارند/ذخیره دندان در مرحله مطالعه است

  • کد خبر : 13907
  • 26 خرداد 1402 - 16:16
همه امکان ذخیره خون بندناف را دارند/ذخیره دندان در مرحله مطالعه است
مدیر تحقیقات شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان با اشاره به لزوم اطلاع‌رسانی در مورد اهمیت ذخیره خون بندناف، تاکید کرد که همه شهروندان در کشور، امکان استفاده از این ظرفیت را دارند و می‌توانند با چنین اقدامی، به حفظ سلامت اعضای خانواده خود، کمک کنند.

آونگ پرس ، دکتر معصومه نوری جمعه ۲۶ خرداد در حاشیه گردهمایی آموزشی کارشناسان فنی بانک خون بند ناف شرکت بن‌یاخته‌های رویان که به میزبانی جهاددانشگاهی فارس در شیراز برگزار شد، با اشاره به اهمیت ذخیره خون بند ناف عنوان کرد: برای کسانی که بستگانشان دچار انواع بیماری‌های مزمن خونی غیرواگیر و نقص ایمنی هستند، ذخیره خون بندناف، از اهمیت ویژه‌تری برخوردار است.

او استفاده از این امکان را به بیمه سلامت تشبیه و با تاکید براینکه علم پزشکی در آینده، از دارو درمانی به سمت سلول‌درمانی سوق پیدا کرده و این موضوع اهمیت اقدامات رویان را بیش از پیش نشان خواهدداد، افزود: بانک ذخیره سازی خون بندناف خدمتی است که همگام با کشورهای پیشرفته و به یاری متخصصان ایرانی، فراهم شده است، یک اقدام که هم موجب افتخار و مباهات همه ایرانیان، هم عامل ایجاد و تقویت امنیت روانی خانواده‌ها است.

فعالیت بیش از ١۵ ساله شرکت بن یاخته‌های رویان در کشور

نوری با اشاره به فعالیت بیش از ١۵ ساله شرکت بن یاخته‌های رویان در کشور، عنوان کرد: طی این بازه زمانی به عنوان اولین و بزرگترین بانک خون خاورمیانه بیش از ١٨٠ هزار نمونه خون بندناف تاکنون ذخیره شده است.

او خاطرنشان کرد: در کنار بیماریهای خونی و بیماری‌های نقص ایمنی که تقریبا پیوند خون بندناف به عنوان یکی از درمان‌های رایج و استاندارد ارائه می‌شود، با توجه به تحقیقات گسترده و سرمایه گذاری‌های انجام شده در حوزه تحقیقات، استفاده از سلول درمانی در شاخه‌ای از پزشکی بازساختی شکل گرفته و می‌توانیم این نوید را بدهیم و این انتظار را داشته باشیم که در سال‌های پیش رو، خون بندناف به عنوان منبع غنی از سلول‌های موثر در درمان بیماری‌ها استفاده شود و در همین راستا بخش تحقیقات شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان با استراتژی افزایش خدمات و محصولاتی که اغلب آنها دانش بنیان است، رویکرد تحقیقاتی خود را تنظیم کرده است.

مدیر تحقیقات شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان همچنین فراهم کردن خدمات مرتبط با خون بندناف و ضمائم زایمانی را یکی از مهمترین بخش تحقیقات شرکت متبوع ذکر و عنوان کرد: ماحصل یکی از تحقیقات چند ساله ما در آینده‌ای نه چندان دور احتمالا به سبد محصولاتمان اضافه خواهد شد که شامل ذخیره سازی بافت بندناف خواهد بود.

نوری ادامه داد: خون بندناف به عنوان منبع غنی از سلول‌های بنیادی خون ساز ذخیره می‌شود، علی‌رغم اینکه در آینده احتمالا به عنوان ماده اولیه سلول درمانی به ویژه در بیماری‌های اتوایمیون استفاده خواهد شد.بر اساس پروتکل‌هایی که در دیتاهای علمی وجود دارد ما هم تحقیقاتمان را جهت مند کرده‌ایم و برنامه پیش رو این است که در حوزه خدمات جدید مبتنی بر فعالیت‌های اصلی بانک خون بند ناف مثل ذخیره سازی خون بند ناف، خدمت رسانی در بخش ذخیره سازی بافت بند ناف را هم را آغاز کنیم.

او خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته خون بندناف به عنوان منبع غنی از سلول‌های بنیادی خون ساز در درمان بیماری‌های خونی مورد استفاده قرار گرفته اما در بافت بند ناف هم با توجه به پیشرفت‌های اخیر سلول درمانی در سراسر دنیا، ذخیره سازی آن به عنوان یک خدمت جدید انجام می‌شود.

مدیر تحقیقات شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان خاطرنشان کرد: بافت بندناف، سلول‌های مزانشیمی را در بر می‌گیرد که در شمار سلول‌هایی محسوب می‌شوند که سرمایه گذاری‌های تحقیقاتی بر روی آنها شکل گرفته و هم اینکه امیدواریم بخش اعظمی از سلول درمانی به واسطه این سلول‌ها در آینده رخ دهد.

نوری تصریح کرد: ما هم همانند کشورهای پیشرفته به دنبال این هدف هستیم که براساس تحقیقات، امکان ذخیره سازی خون بند ناف هم برای متقاضیان این خدمت فراهم کنیم.همچنین علاوه بر خدماتی که در راستای تحقیقات شرکت انجام می‌شود در تلاشیم تا اولین و بزرگترین پالایشگاه محصولات زایمانی در ایران راه‌اندازی کنیم.

او ادامه داد: در این حوزه سرم خون بندناف را با سطح تحقیقات تهیه کردیم که بیشتر در آزمایشگاه‌های کشت سلول مورد استفاده قرار می‌گیرد.در کنار آن تحقیقات PRP خون بندناف را آغاز کرده‌ایم.همچنین عصاره‌های بافتی در حوزه‌های تحقیقاتی و بالینی نیز به زودی به سبد محصولاتمان اضافه خواهد شد.

مدیر تحقیقات شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان اضافه کرد: برای برخی از محصولات کارآزمایی‌های بالینی تعریف کرده‌ایم و در این حوزه تحقیقات را در مطالعات انسانی هم پیش گرفته‌ایم که بعضی از آنها نظیر مطالعه بررسی تاثیر سلول‌های مزانشیمی مشتق از بافت بندناف و هم سلول‌های بنیادی خون بندناف در درمان فلج مغزی کودکان در فاز یک و دو به اتمام رسیده است.این مطالعه با همکاری مرکز طبی کودکان و ستاد توسعه سلول‌های بنیادی انجام شده است.

نوری اظهار کرد: خدمت دیگر بانک خون بندناف در حوزه ذخیره سازی خون محیطی است که امکان انجماد و انجمادزدایی و فراهم کردن نمونه‌های خون محیطی برای بیماران مبتلا به سرطان در بانک خون بندناف ایجاد شده است و در این حوزه همکاری نزدیکی با مرکز پیوند تهران، اصفهان و مشهد داریم.اگرچه شیراز جزو شهرهایی است که در حوزه پیوند سوابق چشمگیری دارد اما با توجه به بعد مسافت در بحث همکاری‌ها خیلی پیش نرفته‌ایم اما از همکاری با این کلانشهر هم استقبال می‌کنیم.

انجام بیش از ۶۵ پیوند در زمینه استفاده از سلول‌های خون بندناف

او با بیان اینکه تاکنون بیش از ۶۵ پیوند موفق در زمینه استفاده از سلول‌های خون بندناف در کشور انجام شده است، افزود: با توجه به اهمیت و ویژگی‌های خاصی که سلول‌های بنیادی دارند، یکی از منابعی که در سالهای اخیر مطرح شده، خدمات رسانی حوزه ذخیره سازی سلول‌های بنیادی پالپ دندان است که سلول‌های مزانشیمی از آن استخراج و ذخیره سازی می‌شود.

به گفته نوری، با توجه رویکرد علم پزشکی به حوزه سلولی درمانی، برای کسانی که فرصت ذخیره سازی خون و بافت بند ناف کودک خود را نداشته‌اند و در حال حاضر دندان شیری فرزندانشان در حال افتادن است، این فرصت فراهم شده که آن سلول‌ها در فرآیندهای پردازش استخراج و ذخیره سازی شود که البته کاربرد آن در فاز تحقیقات است.

آغاز مطالعات ذخیره سازی پالپ دندان

مدیر تحقیقات شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان خاطرنشان کرد که رویان بر اساس تقاضاهای مردم، مطالعات خود را در حوزه ذخیره سازی پالپ دندان(دندان شیری) آغاز کرده‌ است.

او با بیان اینکه سلول درمانی بخشی از رشته پزشکی بازساختی است که خوشبختانه در ایران از همان سال‌های اولیه در این باره ورود شده است و دانشمندان برجسته‌ای در حوزه سلول‌های درمانی و تحقیقات داریم، گفت: همیشه ایران در زمینه سلول‌های بنیادی حرف برای گفتن داشته است.

نوری خاطرنشان کرد: خوشبختانه هم نیروی انسانی متعهد و متخصص داریم و هم به لحاظ تجهیزات در مجموعه رویان ملزومات و امکانات اصلی تامین شده است.اگرچه نیاز همواره برای استفاده از امکانات به روز و مدرن وجود دارد.

خون بندناف برای همه اعضای خانواده قابل استفاده است

او با بیان اینکه خون بندناف ذخیره شده ١٠٠ درصد برای فرد قابل استفاده است، گفت: این ذخیره، با نسبت کمتری از اثرگذاری می‌تواند برای خواهر، برادر، پدر، مادر، پدربزرگ و مادربزرگ، استفاده شود.

نوری با بیان اینکه امکان ذخیره سلول‌های ضمائم زایمانی نظیر جفت و … نیز فراهم شده است، گفت: سلول‌های حاصل از ضمائم زایمانی، برعکس خون بندناف، برای دفعات بیشتر و همه اعضای خانواده، قابل استفاده خواهد بود.

مدیر تحقیقات شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان همچنین اضافه کرد که با ذخیره سلول‌های ضمائم زایمانی، احتمال پیدا کردن نمونه‌هایی که به لحاظ ژنتیکی سازگاری دارند، برای هموطنان فراهم شده است.

لینک کوتاه : https://avangpress.ir/?p=13907

مطالب مرتبط

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم آونگ پرس منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.