3

سالم‌سازی نهال و تولید محصول با اصالت در فارس دنبال می‌شود

  • کد خبر : 20296
  • 07 تیر 1402 - 13:43
سالم‌سازی نهال و تولید محصول با اصالت در فارس دنبال می‌شود
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی فارس از در دستور کار بودن سالم‌سازی نهال و تولید محصول با اصالت در این استان خبر داد و گفت: در همین راستا ۶۰ نهالستان مجوز دار در استان مبادرت به تولید نهال می‌کنند.

آونگ پرس  مجیدرضا پاکاری عنوان کرد: اقدامات بسیار خوبی در به‌نژادی ارقام، تولید ارقام نهال مناسب به ‌منظور تکمیل زیرساخت‌های باغبانی در زمینه احداث باغ‌های مادری، تولید نهال عاری از ویروس و کشت بافت شناسه‌دار و استاندارد انجام شده و در حال اجرا است.

به نقل از سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، او با تاکید بر اینکه فارس یکی از قطب‌های باغبانی کشور به حساب می‌آید که با توجه به شرایط اقلیمی خاص و منحصربه‌فردی که این استان دارد، اکثر محصولات باغی که در کشور تولید می‌شود، معمولا در آن وجود دارد، افزود: در حال ‌حاضر بحران اصلی کشور و استان کاهش کمی و کیفی منابع آبی است، ما نیز برنامه‌ریزی‌های لازم را برای استفاده بهینه از آب انجام داده‌ایم و در دست اقدام است.

پاکاری با بیان اینکه توسعه کشت‌های گلخانه‌ای باعث ایجاد اشتغال، استفاده بهینه از منابع آب‌ و ‌خاک و تولید پایدار خواهد شد و همچنین استمرار تولید را به همراه خواهد داشت، اظهار کرد: توسعه کشت گلخانه‌ای افزایش راندمان مصرف آب را به همراه دارد؛ به همین دلیل انتقال کشت‌های پُرآب ‌بر از فضای آزاد به گلخانه در اولویت‌های ما قرار دارد و یکی از اقدامات لازم برای صرفه‌جویی و کارایی مصرف آب است.

به گفته او؛ حدود ۸۸۰  هکتار سطح گلخانه‌ها در استان فارس است و عمده محصولات گلخانه‌ها صادراتی است.

پاکاری ادامه داد: محصولات سبزی و صیفی که ۶۰۰ هکتار از گلخانه‌ها را در برمی‌گیرد شامل فلفل، گوجه فرنگی و خیار است. این محصولات بیشترین تولید و صادرات را دارند. فلفل رنگی به روسیه، گوجه‌فرنگی  بیشتر به کشورهای حاشیه خلیج فارس، افغانستان، عراق و پاکستان  صادر می‌شود.

او با تاکید بر اینکه توسعه کشت گیاهان دارویی و کشت در دیم‌زارها از برنامه‌های اساسی سازمان جهاد کشاورزی فارس است، عنوان کرد: در سال ۱۴۰۱ بالغ‌بر ۶۰۰۰ هکتار سطح زیر کشت گیاهان دارویی فارس توسعه پیدا کرد.

سطح باغات فارس به بیش از ۳۷۳ هزار هکتار می‌رسد 

پاکاری گفت: انواع میوه‌های گرمسیری، سردسیری، خشک و گیاهان دارویی را در فارس داریم. بالغ بر ۳۷۳ هزار هکتار سطح زیر کشت باغ‌های ما است و از این میزان تقریبا بیش از  ۲۵۰ هزار هکتار باغات آبی و بیش از ۱۲۰ هزار هکتار باغات دیم است.

او اضافه کرد: نزدیک به سالانه ۳.۲ میلیون تن محصولات باغبانی در استان فارس تولید می‌شود. بیش از ۱۳.۵ درصد محصولات باغی کشور مربوط به فارس است، همچنین فارس رتبه اول سطح زیر کشت و تولید محصولات باغبانی کشور را به خود اختصاص داده است.

به گفته پاکاری؛ انگور در استان فارس با سطحی بالغ بر ۵۳ هزار هکتار و تولید بیش از ۴۱۰ هزار تن، ۱۸ درصد سطح زیر کشت انگور کشور و ۱۵ درصد تولید انگور کشور را به خود اختصاص داده است. باغ‌های انجیر در استان فارس نیز با سطحی بالغ بر ۵۰ هزار هکتار، ۸۴ درصد سطح زیر کشت و بالغ بر ۴۷ درصد حجم تولید را شامل می‌شود.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی فارس به سطح ۲۸ هزار هکتاری باغات انار استان نیز پرداخت و افزود: ۲۷ درصد سطح زیر کشت و بیش از ۳۳ درصد حجم تولید انار کشور متعلق به فارس است.

او با بیان اینکه سطح گل محمدی در فارس بیش از ۱۰ هزار هکتار است، خاطرنشان کرد: ۴۰ درصد سطح زیر کشت گل محمدی کشور در استان فارس قرار دارد که سهم ۲۴ درصدی از تولید این محصول را از آن خود کرده است.

پاکاری از بادام به عنوان یک محصول شاخص دیگر در فارس یاد کرد و یادآور شد: حدودا ۳۲ هزار هکتار سطح زیر کشت دارد. این محصول ۱۷.۵ درصد سطح و ۱۵ درصد تولید کشور را شامل می‌شود.

او؛ سطح حدود ۶۰ هزار هکتاری زیر کشت و یک میلیون و ۴۰۰ هزار تنی تولید با سهم ۲۲ درصدی از سطح و ۲۵ درصدی از تولید مرکبات کشور را در فارس عنوان کرد.

پاکاری به گل نرگس با سطح زیر کشت ۷۵۰ هکتار و رتبه یک سطح و تولید، گل‌های شاخه بریده گلخانه‌ای با ۲۵ درصد تولید کشور با سطحی بالغ بر ۵۰ هکتار،  خرما، زعفران، پسته، به، خرمالو، هلو و سیب با رتبه‌های سه تا ۶ سطح زیر کشت و تولید در کشور به عنوان دیگر محصولات شاخص فارس اشاره کرد.

او با بیان اینکه فارس یکی از قطب‌های تولید پسته است و این محصول در سطحی بالغ بر ۳۳ هزار هکتار کشت می‌شود که بیش از  ۷۰ درصد پسته تولیدی استان به کشورهای حاشیه خلیج فارس،  چین، ژاپن و اروپا صادر می‌شود، افزود: محصولاتی همچون گیاهان دارویی، خرما، بادام، زعفران، مرکبات، لیمو، لیموشیرین، لیموترش و فرآورده‌های آن نیز از این استان به سایر نقاط جهان صادر می‌شود.

لینک کوتاه : https://avangpress.ir/?p=20296

مطالب مرتبط

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم آونگ پرس منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.