5

گواهی «ولادت و فوت» الکترونیکی می شود

  • کد خبر : 2373
  • 23 اردیبهشت 1402 - 17:23
گواهی «ولادت و فوت» الکترونیکی می شود
معاون وزیر و رئیس سازمان ثبت احوال کشور از الکترونیکی شدن گواهی‌های ولادت و فوت در کشور خبر داد.

نوزادهاشم کارگر در جلسه معارفه مدیرکل ثبت احوال استان فارس که با حضور برخی مسئولان استانی و روسا و همکاران اداره کل ثبت احوال استان فارس صورت گرفت، شیراز را شهر شعر، ادب و فرهنگ دانست و با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) درباره شبیخون فرهنگی دشمنان، گفت: راز ماندگاری کشورها، فرهنگ آنان است و فرهنگ است که تمدن‌ساز می شود. اتفاقات امروز جامعه دارای پیچیدگی‌های خاصی است و هدف اصلی دشمن، خدشه وارد کردن به فرهنگ ایرانی و اسلامی مردم  است و با برنامه ریزی در این راه قدم برداشته است.

وی با اشاره به اینکه باید هوشیار باشیم افزود: در فضای غبارآلود امروز مهمترین وسیله برای تشخیص مسیر درست، تبعیت از ولایت است.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور در ادامه ارتباط این سازمان با موضوعات فرهنگی جامعه را به طور مستقیم برشمرد و با اشاره به اینکه یکی از راه‌های تغییر فرهنگ، از طریق نامگذاری فرزندان صورت می گیرد، افزود: گاهی به نظر می رسد اتفاقات، امنیتی است و ارتباطی با دیگر دستگاه‌ها ندارد؛ در حالی که جنس موضوع بسیار مهم است و هر دستگاه و نهادی باید به نوبه خود کشور را همراهی کند.

وی یکی از مهم‌ترین شاخصه هایی که در کشور وجود دارد را رضایتمندی مردم از حاکمیت عنوان کرد و اظهار داشت: دشمن مهمترین هدفش این است که نظام اسلامی را تضعیف و در اداره کشور ناتوان جلوه دهد و در تمامی برنامه‌ریزی‌های خود نظیر ۸ سال جنگ تحمیلی، اعمال تحریم ها و … در جهت تضعیف زیر ساخت‌های کشور و ایجاد نارضایتی مردم حرکت کرده است که بحمدالله در این راه ناکام مانده است.

کارگر در ادامه با اشاره به اینکه هدف اصلی ما به عنوان یک دستگاه خدماتی، باید افزایش و ارتقاء سطح رضایتمندی مردم باشد، گفت: هر قدر وضعیت سخت تر می‌شود، ما باید به سهم خودمان بیشتر تلاش کنیم تا با افزایش رضایت مردم ثابت کنیم که نظام اسلامی، توانایی مدیریت و اداره کشور را دارد.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه این سازمان، یک دستگاه های حاکمیتی بنیادین و هویتی است، تصریح کرد: سازمان ثبت احوال کشور بطور مستقیم و غیرمستقیم در ارائه خدمات به مردم تاثیرگذار است. یکی از تکالیف ما این است که زیرساخت‌های لازم را برای سایر دستگاه ها ایجاد کنیم تا مردم نیز در دریافت خدمات از سایر دستگاه‌ها با مشکل مواجه نشوند.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه باید با آینده نگری و پیش بینی آینده حرکت کنیم، عنوان کرد: در دنیای امروز تغییرات بسیار گسترده و اثرگذار است و با توجه به اینکه نوع نگاه و مطالبه متقاضیان تغییر کرده است در سازمان هایی نظیر سازمان ثبت احوال کشور باید نگاهی راهبردی  و تحول گرا داشته باشیم.

معاون وزیر کشور در ادامه با بیان اینکه به دنبال ارتقاء جایگاه سازمان هستیم و این امر در سال گذشته با عملیاتی کردن برخی اقدامات توسط همکاران سازمان انجام پذیرفت، افزود: یکی از این اقدامات ارزشمند، راه اندازی مجدد خط تولید انبوه صدور کارت هوشمند ملی از دی ماه ۱۴۰۰ با برنامه ریزی جدید و بهره‌گیری از توان داخلی و صدور کارت ملی برای ۱۰ میلیون نفر از متقاضیانی که علی‌رغم ثبت نام و پرداخت هزینه بیش از ۲.۵ سال در صف انتظار بودند، می باشد.

کارگر یکی دیگر از اقدامات مهم این سازمان را صدور کارت هوشمند ملی ایرانیان خارج از کشور عنوان و اظهارکرد: یکی از سیاست های دولت سیزدهم و تاکیدات ریاست جمهور و وزیر کشور، برقراری ارتباط ایرانیان خارج از کشور با داخل بوده است که با هماهنگی های سازمان ثبت احوال کشور و وزارت امورخارجه و برگزاری چندین نشست در این خصوص، زیرساخت های لازم فراهم و امکان صدور و تحویل کارت هوشمندملی برای ایرانیان خارج از کشور نیز فراهم شد.

وی ادامه داد: صدور کارت هوشمند ملی ایرانیان خارج از کشور و اخذ درخواست برخط کارت ملی از اواخر اسفندماه سال گذشته در نمایندگی های کوالالامپور، فرانکفورت، وین، نمایندگی‌های اسلو، واشنگتن و استکهلم و بانکوک فعال شده‌اند و در حال حاضر نیز هماهنگی های لازم با وزارت امور خارجه جهت توسعه آن در ۱۶ نمایندگی دیگر در حال انجام است.

کارگر راه اندازی سرویس اطلاعات خانواده (سببی و نسبی) را یکی دیگر از اقدامات ارزشمند سازمان در سال گذشته برشمرد و گفت: این سرویس هم اکنون در اختیار برخی دستگاه ها نظیر بانک مرکزی قرار گرفته است و در حال استفاده است.

رئیس سازمان ثبت احوال با بیان اینکه این سازمان متولی پایگاه نشانی در کشور است، تصریح‌کرد: این فعالیت‌ها اهمیت و جایگاه ثبت احوال را نشان می‌دهد و امروز، این سازمان می‌خواهد به یک سازمان هوشمند تبدیل شود.

معاون وزیر کشور با بیان اینکه ان‌شاءالله به زودی نرم افزار لازم جهت الکترونیکی شدن گواهی ولادت و فوت آماده خواهد شد، افزود: ما معتقدیم که سازمان ثبت احوال می‌تواند خدمات گوناگونی با اتقان اسناد هویتی و هزینه های پایین به مردم و کشور ارائه دهد و یکی از این خدمات ارائه هرگونه استعلامات مربوط به افراد و هویت فرد از طریق سیستم های سازمان ثبت احوال کشور است.

کارگر با اشاره به اینکه به سمت استفاده از داده های ثبتی مبنا بابد برویم گفت: در بحث نظامات آماری کشور نیز در حوزه جمعیت برای اولین بار نرخ باروری براساس سال ۱۴۰۰ بر اساس داده های موجود در بانک های اطلاعاتی این سازمان اعلام شد و به زودی این آمار برای سال ۱۴۰۱ نیز اعلام خواهد شد.

معاون وزیر کشور با اشاره به اینکه در حال راه اندازی GIS جمعیتی هستیم بیان کرد: اطلس جمعیت در حال آماده شدن است و در بحث جوانی و خانواده جمعیت، اتاق وضعیت جمعیت ایجاد کرده ایم.

وی با اشاره به اینکه آمار و اطلاعات موجود در ثبت احوال یکی از ارکان مهم برای تصمیم‌گیری، تصمیم‌سازی، سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی در کشور می‌باشد و اگر بخواهیم برنامه‌ریزی دقیق داشته باشیم، نگاه به این آمارها لازم است، افزود: استفاده از این اطلاعات ضمن کمک به مسیر پیشرف کشور، موجب افزایش بهره وری خواهد شد و می‌تواند بسیار اثرگذار باشد.

وی همچنین از ایجاد اداره کل امنیت فناوری و فضای مجازی خبر داد و گفت: در راستای ارتقاء امنیت فناوری اطلاعات در سازمان ثبت احوال کشور، اداره کل امنیت به عنوان بازوی اجرایی این موضوع در معاونت فناوری اطلاعات ایجاد شده است.

رئیس سازمان ثبت احوال در پایان ضمن معارفه مدیرکل جدید استان، به وی بر خدمت بی منت، انقلابی گری، تعامل با همکاران، مشورت پذیری، افزایش سلامت کاری، شناسایی افراد توانمند، جانشین پروری، افزایش انگیزه بین همکاران، بهبود معیشت همکاران، جهاد تبیین و روش شدن زحمات همکاران، افزایش تخصص کارکنان و …  تاکید کرد.

بر اساس گزارش روابط عمومی سازمان ثبت احوال کشور، لازم به ذکر است سیدعباس هاشمی چندی پیش به عنوان سرپرست اداره کل ثبت احوال استان فارس انتخاب و هم اکنون با حکم دکتر هاشم کارگر، معاون وزیر کشور و رئیس سازمان ثبت احوال کشور به عنوان مدیرکل ثبت احوال استان فارس منصوب و معرفی شد.

 

لینک کوتاه : https://avangpress.ir/?p=2373

برچسب ها

مطالب مرتبط

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم آونگ پرس منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.