1
با امضای موافقتنامه مشترک محقق می شود؛

رفع نیازهای کشور در حوزه تامین داروهای نادر

  • کد خبر : 29777
  • 25 تیر 1402 - 16:05
رفع نیازهای کشور در حوزه تامین داروهای نادر
با امضای یک موافقت نامه میان معاونت علمی ریاست جمهوری و یک شرکت تامین سرمایه فعال در حوزه سلامت، نیازهای کشور در حوزه تامین داروهای نادر فراهم می شود.

آونگ پرس ، به نقل از معاونت علمی، موافقت نامه همکاری مشترک میان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و یک شرکت فعال در حوزه سلامت، در زمینه توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در حوزه زیست‌فناوری امضا شد.

این موافقت‌نامه با هدف «بهره‌مندی از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در حوزه‌های زیست فناوری و صنایع پزشکی دارویی» و «توسعه اقتصاد دانش‌بنیان» به امضای رضا سلطانعلی‌زاده رئیس مرکز راهبری ستادهای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و علی بابایی رئیس هیأت مدیره و محمدهادی کمالی مدیرعامل این شرکت رسید.

این همکاری مشترک قرار است زمینه برای حمایت و اعطای تسهیلات معاونت علمی در راستای اجرای پروژه‌های تولید صنعتی و فرآورده‌های دارویی بیولوژیک و تولید صنعتی واکسن نوترکیب نیوکاسل را فراهم کند.

اتصال ظرفیت صنایع به توانمندی دانش‌بنیان‌ها

رضا سلطانعلی‌زاده رئیس مرکز راهبری ستادهای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در این جلسه با اشاره به امضای این توافق‌نامه در زمینه توسعه اقتصاد دانش‌بنیان گفت: معاونت علمی در تلاش است تا با کمک مراکز هم‌آفرینی، ظرفیت‌های خالی و امکانات و ابزارهای صنایع را به توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان متصل کند.

وی افزود: این اتفاق در حوزه زیست‌فناوری به کمک شرکت تأمین سرمایه سلامت آغاز شده و سعی خواهیم داشت با استفاده از ظرفیت این مجموعه و حمایت‌های مالی و ابزارهای قانونی معاونت علمی، اجرا و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های دانش‌بنیان را سرعت بخشیم.

سلطانعلی‌زاده، «ارائه تسهیل و حمایت از ایجاد مراکز هم آفرینی تخصصی برای فعالیت در راستای موضوعات این موافقت‌نامه»، «همکاری و تسهیلگری در طرح‌های معرفی شده از سوی شرکت متناسب با ضوابط موجود در معاونت علمی» و «همکاری در تشکیل و حمایت از کنسرسیوم‌های دانش‎‌بنیان و فناور داخلی و بین‌المللی برای بومی‌سازی و توسعه دانش فنی اولویت‌های اعلامی از سوی شرکت» را از جمله وظایفی اعلام کرد که معاونت علمی در این همکاری مشترک به عهده خواهد داشت.

وی ادامه داد: از دیگر مأموریت‌های معاونت در این توافق‌نامه، بررسی موضوعات این موافقت‌نامه و اولویت‌های فناورانه اعلام شده از سوی شرکت و همکاری برای شناسایی شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور منتخب برای رفع نیاز اعلام شده است.

در این موافقت‌نامه، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری موظف شده است تا در صدور مجوزهای قانونی مرتبط با معاونت برای طرح‌ها در راستای موضوعات این موافقت‌نامه تسهیلاتی ارائه کند.

همچنین معاونت علمی «کمک به توسعه فناوری‌های پیشنهادی، با استفاده از تمام ابزارهای موجود از جمله قانون ساخت بار اول، حمایت در قالب تحقیق و توسعه از محل هزینه قطعی شده مالیات شرکت‌ها و فراهم آوردن زیرساخت جهت آزمون‌های آزمایشگاهی و میدانی» و «حمایت از هزینه‌های تحقیق و توسعه در قالب برنامه اعتبار مالیاتی حداکثر به میزان ۲۰ درصد در خصوص تحقق موضوع این موافقتنامه در صورت موفقیت طرح‌های اجرای شده براساس تحقق فازهای تعریف شده در قراردادهای جداگانه» را در اولویت قرار می‌دهد.

اعطای تسهیلات به میزان ۱,۰۰۰ میلیارد ریال در قالب بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه کل کشور در سال ۱۴۰۱ برای موضوعات مورد توافق در این موافقت‌نامه نیز دیگر گامی است که معاونت علمی در این همکاری مشترک بر خواهد داشت.

برخی تعهدات شرکت نیز شامل «معرفی نیازهای جاری و ارزبر تولید صنعتی داروهای بیولوژیک با جزئیات فنی و اقتصادی با دسته‌بندی حوزه‌های صنعتی »، «ایجاد مرکز هم آفرینی (CDMO) در راستای رفع نیازهای ذیل این موافقت‌نامه از طریق تخصیص زمین و ایجاد زیرساختهای مورد نیاز در سه فاز طی سه سال براساس آئین نامه مصوب معاونت علمی درخصوص CDMO» و «تعیین اولویتهای فناورانه با رویکرد کاهش ارزبری و ارائه آن به معاونت علمی براساس برنامه‌های کلان بلند مدت در هیتکو و ضوابط سازمان غذا و دارو و صنعت دام و طیور» است.

اجرای صحیح و دقیق این موافقنامه منجر به رفع نیازهای کشور در حوزه تأمین داروهای نادر با خلق ارزش افزوده اقتصادی بالا و تأمین واکسن طیور از طریق تشکیل کنسرسیوم‌های تخصصی دانش بنیان خواهد شد.

لینک کوتاه : https://avangpress.ir/?p=29777

مطالب مرتبط

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم آونگ پرس منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.