3

سه تصفیه خانه روستایی در فارس به زودی گشایش می یابد

  • کد خبر : 36335
  • 08 مرداد 1402 - 19:19
سه تصفیه خانه روستایی در فارس به زودی گشایش می یابد
مدیر عامل شرکت آبفا استان فارس از گشایش ۳ تصفیه خانه ی فاضلاب روستایی در این استان در آینده ی نزدیک خبر داد.

علی جان صادق پور مدیر عامل این شرکت با بیان اینکه مجدانه پیگیر اجرای طرح های توسعه ای در بخش فاضلاب و افزایش سرانه ی بهره مندی مردم شهرها و روستاهای استان از سیستم جمع آوری و تصفیه ی فاضلاب هستیم، اظهار داشت: طی دو سال اخیر تلاش های جدی در جهت تسریع عملیات اجرایی و تکمیل طرح های فاضلاب شهری و روستایی در استان و همچنین انعقاد تفاهم نامه های همکاری با صنایع بزرگ با موضوع فروش پساب و توسعه ی طرح های فاضلاب صورت گرفته است که منتج به نتایج قابل ملاحظه و دستاورد های مطلوبی گردیده است.

مدیر عامل شرکت آبفا استان فارس اهم این دستاورد ها را تکمیل و بهره برداری از مدول اول تصفیه خانه ی فاضلاب شهر کازرون که سالها به دلیل عدم تامین اعتبار مورد نیاز متوقف شده بود عنوان کرد و گفت: علاوه بر این جهش های قابل توجهی در عملیات اجرایی طرح های فاضلاب در حال اجرا در شهرها و روستاهای منتفع صورت گرفته است که پیشرفت فیزیکی طرح های فاضلاب در ۳ روستای شهید آباد (شهرستان خرم بید) ، امیرآباد کافتر و شهرمیان(اقلید) را می توان نام برد.

صادق پور در تشریح مشخصات فنی و پیشرفت فیزیکی طرح های فاضلاب در این ۳ روستا، گفت: پکیج فاضلاب روستای شهید آباد شهرستان خرم بید شامل احداث تصفیه خانه با ظرفیت تصفیه ی ۱۴۰ متر مکعب در شبانه روز با فرآیند تصفیه ی IFAS و اجرای ۲۰۰ مترخط انتقال و ۶۳۰۰ متر شبکه ی جمع آوری فاضلاب می باشد که مجموعا ۹۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و با اتمام عملیات و بهره برداری از آن حدودا ۵۵۰ نفر از مزایای آن بهره مند خواهند شد.
صادق پور مشخصات فنی و میزان پیشرفت فیزیکی طرح فاضلاب روستای امیرآباد کافتر شهرستان اقلید را نیز تشریح کرد و افزود: این طرح که مجموعا ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است ، شامل تصفیه خانه فاضلاب با ظرفیت تصفیه ی ۲۲۰ متر مکعب در شبانه روز با فرآیند تصفیه ی IFAS و اجرای ۳۰۰ مترخط انتقال و ۱۳۲۰۰ متر شبکه ی جمع آوری فاضلاب می باشد که با بهره برداری از آن قریب به ۱۶۳۰ نفر از مزایای آن بهره مند خواهند شد. وی در خصوص طرح فاضلاب شهر میان شهرستان اقلید نیز اظهار کرد: طرح فاضلاب شهرمیان شامل نصب پکیج با ظرفیت تصفیه ی ۳۳۰ متر مکعب در شبانه روز با فرآیند تصفیه ی MBBR ، اجرای ۳۰۰ مترخط انتقال و ۱۴۰۰۰ متر شبکه ی جمع آوری فاضلاب می باشد که بالغ بر ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و با اتمام و بهره برداری از آن حدودا ۱۳۴۰ نفر از مزایای آن بهره مند خواهند شد.
مدیر عامل شرکت آبفا استان فارس در بخش دیگری از این گزارش ضمن قدردانی از اقدامات دولت سیزدهم در حوزه ی آب و فاضلاب، تصریح کرد: هم اکنون تعداد ۸ شهر و ۳ روستای استان از خدمات جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب برخوردار هستند و طرحهای توسعه و تکمیل شبکه های جمع آوری ، خطوط انتقال و تصفیه خانه ی فاضلاب در ۶ شهر دیگر در حال اجرا می باشد.
وی در تشریح سیاست های شرکت آبفا فارس در بهره مندی از منابع مالی غیردولتی و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی نیز عنوان کرد: یکی از سیاست های مدیریت ارشد استان که با پیگیریهای شرکت آبفا فارس نتایج مثبتی در پی داشته است، مشارکت صنعت از محل تعهدات اجتماعی در اجرای طرح های زیست محیطی شامل اجرای تاسیسات و شبکه های فاضلاب است. در همین راستا مذاکرات، مکاتبات و جلسات متعددی با صنایع داشته ایم و خوشبختانه برخی از این تلاش ها منتج به انعقاد تفاهمنامه ی همکاری با صنایع و حصول نتیجه ی مطلوب بوده است.

وی انعقاد تفاهمنامه ی واگذاری پساب تصفیه خانه ی فاضلاب شهر نی ریز به مجتمع فولاد غدیر نی ریز را اتفاقی مثبت و الگویی مناسب برای دیگر شهرها به ویژه شهرهای برخوردار از تصفیه خانه ی فاضلاب در استان فارس دانست و اظهار داشت: این تفاهمنامه که در برخی شهرهای دیگر نظیر اقلید، استهبان، نورآباد، کازرون و آباده که تصفیه خانه ی فاضلاب فعال دارند نیز اجرا یا در آستانه ی انعقاد قرارداد می باشد و در شهرهای دیگری از قبیل داراب ، فیروزآباد، سپیدان ، فسا و …. که تصفیه خانه ی فاضلاب آنها در حال احداث است نیز در حال پیگیری می باشد.
صادق پور با اشاره به این موضوع که می توان به منظور توسعه ی طرح های جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب در شهرهای استان با صنایع محلی همکاری دوسویه ایجاد کرد ، گفت: این شرکت آماده ی انعقاد تفاهمنامه ی همکاری با صنایع مختلف در استان و ایجاد قراردادهای تامین مالی از قبیل بیع متقابل به منظور احداث تصفیه خانه ها و اجرای شبکه های جمع آوری فاضلاب می باشد.
وی افزود: با توجه به اینکه برای افزایش اشتغال در جامعه نیازمند صنایعی هستیم که غالبا آب بر می باشند، بنابراین اجرای طرح های فاضلاب، نوعی سرمایه گذاری به منظور توسعه ی صنعت و اشتغال زایی محسوب می گردد که علاوه بر اهداف زیست محیطی، موجب کاهش بیکاری، افزایش تولید و به عبارتی افزایش رضایتمندی اجتماعی خواهد بود.

لینک کوتاه : https://avangpress.ir/?p=36335

مطالب مرتبط

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم آونگ پرس منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.