2

مدیران مدارس نقش کلیدی در زیست بوم جدید نظام تعلیم و تربیت بر عهده دارند

  • کد خبر : 39437
  • 21 شهریور 1402 - 21:48
مدیران مدارس نقش کلیدی در زیست بوم جدید نظام تعلیم و تربیت بر عهده دارند
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، مدیر مدرسه را مدیر حل چالش‌ها در زیست بوم جدید نظام تعلیم و تربیت دانست و گفت: مدیران مدارس، کلیدی‌ترین نقش را در زیست بوم جدید نظام تعلیم و تربیت بر عهده دارند.

آونگ پرس ، اسماعیل قزل سفلی سه‌شنبه ۲۱ شهریور در گردهمایی مدیران مدارس بارس فارس کرد: امروز بیش از گذشته ما نیاز داریم که در کنار هم قرار گرفته و زمینه گفت و گو را در مدارس ایجاد کرده و بیش از گذشته وضعیت درسی و رفتار اجتماعی دانش آموزان صیانت کنیم.

او با بیان اینکه موافق رویکرد فرهنگی و ایجابی نسبت به تمام مسائلی که در دل آموزش و پرورش می‌گذرد هستیم، ادامه داد: دانش آموزان ظرفیت‌هایی در اختیار دارند که اگر این ظرفیت‌ها به خوبی شناسایی شود و در مسیر خود قرار گیرد، قطعا جامعه اسلامی را در مسیر رسیدن به تمدن اسلامی کمک موثری خواهد کرد.

معاون استانداری فارس اظهار کرد: انسان طی فرایند زندگی و در طول حیات خود در موقعیت‌های مختلفی قرار می‌گیرد که یکی از مهمترین مقاطع آن مقطع یادگیری و یاددهی است و مدرسه به عنوان مرکز ثقل این موقعیت نقش بسیار مهمی دارد و مدیران مدارس نیز راهبردی ترین و کلیدی ترین نقش را در آموزش و پرورش بر عهده دارند.

او ادامه داد: امروز با ارزش ترین مسئولیت در اختیار معلمان و فرهنگیان قرار دارد، چرا که آنها با تربیت انسان‌ها ارتباط داشته و وظیفه، ماموریت و رسالت را انبیاء بر عهده دارند.

قزل‌سفلی با بیان اینکه فرصت طلایی تربیت و پرورش انسان‌ها به عنوان با ارزش ترین مسئولیت در اختیار آموزش و پرورش قرار دارد، اظهار کرد: امروز آموزش و پرورش سربلند است، چرا که نسل‌هایی را تربیت کرده که در جای جای کشورمان درخشیده‌اند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس افزود: شهدای بسیاری که از دل همین مدارس برای کشور جانفشانی کردند و خون دادند یا دانشمندانی که در عرصه‌های مختلف افتخار آفرینی می‌کنند محصول همین آموزش و پرورش هستند و لذا باید به این آموزش و پرورش ببالیم و به معلمانی که با تمام کمبودها در مسیر علم آموزی کوتاهی نمی‌کنند، افتخار کنیم.

قزل سفلی ضمن بیان اینکه امروز نظام تعلیم و تربیت ما وارد یک موقعیت نو شده و با نسلی روبه رو هستیم که ویژگی‌های خاصی دارد، ویژگی‌هایی که تفاوت های زیادی با نسل‌های قبل تر دارند، افزود: نسل امروز بیش از حد نیاز به تحسین و دیده شدن دارد و این موضوع هم در مدارس، هم خانواده‌ها قابل مشاهده است.

معاون استانداری فارس اظهار کرد: امروز در مدارس با نسلی مواجه هستیم که به اصول و قوائد کلاسیک پایبند نیستند و یک طرفه صحبت کردن را نمی‌پذیرد، با نسلی مواجه هستیم که به دلیل انبوه اطلاعاتی که با آن سرو کار دارد به سختی بر روی یک موضوع تمرکز می‌کند و این یادگیری او را دچار چالش کرده است. امروز با دانش آموزانی سر و کار داریم که به دنبال قهرمان سازی هستند.

او با بیان اینکه معلمان و مدیران مدارس ما امروز وارد یک زیست بوم جدید شده‌اند، افزود: در این زیست بوم جدید مدیری موفق خواهد شد که بتواند در مقابل شرایط جدید و متناسب با آن یک آرایش جدید به خود بگیرد.

قزل‌سفلی تاکید کرد: مدیران ما باید در مدارس با نظارت کامل بر فرآیند یاددهی و یادگیری از تک تک دانش آموزان مراقبت کنند و اطمینان حاصل کنند که همه کارهای طراحی شده به درستی انجام شود.

او اضافه کرد: مهمترین وظیفه ما این است که محیط و شرایط مدرسه را برای ورود دانش‌آموزان فراهم کنیم و از هم اکنون تلاش شود که هیچ دانش آموزی از تحصیل باز نماند و هیچ کلاس بدون معلمی وجود نداشته باشد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس همچنین خاطرنشان کرد: در جریان اغتشاشات سال گذشته وقتی با برخی دانش آموزان که بر اثر برخی غفلت‌ها دچار چالش شده بودند صحبت می‌کردیم آنها حضور در کف خیابان را مانند یک بازی رایانه‌ای می‌دیدند.

قزل سفلی افزود: این اتفاق یک پیام دارد و آن اینکه به رغم همه تلاش‌های خوب و موثری که معلمان دارند، دشمن نیز می‌کوشد در قالب فضاهای نرم دانش آموزان را از والدین و مدرسه جدا کنند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس ضمن تاکید بر لزوم توجه بیشتر به نقش همسالان در حوزه تربیتی گفت: در این مقطع نقش همسالان بیش از سایر بخش‌ها است.

لینک کوتاه : https://avangpress.ir/?p=39437

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم آونگ پرس منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.