2

ایجاد روز بازار و بازارچه‌های فصلی صنایع‌دستی در شیراز

  • کد خبر : 481
  • 19 اردیبهشت 1402 - 14:42
ایجاد روز بازار و بازارچه‌های فصلی صنایع‌دستی در شیراز
شهردار شیراز در آیین نکوداشت و رونمایی از سردیس پیشکسوتان صنایع‌دستی و هنرهای سنتی شیراز با اشاره به گذشت چهارمین روز از هفته نکوداشت شیراز، گفت: امید است توانسته باشیم بخشی از حق، نام و آوازه شهر شیراز را ادا کرده باشیم.

آونگ پرس ، محمدحسن اسدی، با اشاره به اینکه آیین نقش ماندگار با هدف پاسداشت و تجلیل از اساتید و پیشکسوتان حوزه صنایع‌دستی برگزار و از شش نفر از اساتید برجسته شهر شیراز تجلیل و قدردانی شد، گفت: در حاشیه این مراسم آیین رونمایی از سردیس شش استاد برجسته همچون گلریز خاتمی، بارغن، صدری، تجویدی، غلامی و منبتی در محل باغ جهان‌نما رونمایی می‌شود.

شهردار کلان‌شهر شیراز ادامه داد: شیراز را با یک آوازه می‌شناسند و این شهر یک نام و نشانی دارد و نمی‌توان گفت که شیراز تنها متعلق به ایران و یا آسیا است، بلکه شیراز متعلق به تمام جهان است.

اسدی به دلایل دستیابی شهر شیراز به این آوازه و شهرت اشاره کرد و افزود: مسؤولیت همه شهروندان و مجموعه شهرداری وظیفه سنگینی است تا بتوانیم آن‌ را به‌درستی مدیریت کرده و تا به این شهر مقدس خدمت‌رسانی شود.

او افزود: طی چندین سال است که به‌عنوان شهر جهانی صنایع‌دستی معرفی و دبیرخانه آن به شهرداری شیراز واگذارشده است و راه طولانی برای این حوزه در پیش دارد. چراکه صنایع‌دستی از دل فرهنگ، هنر، سنت و آداب و رسوم برگرفته‌شده است.

این مقام ارشد مدیریت شهری کلان‌شهر شیراز شیراز در این مراسم با اعلام آمادگی حمایت از دست‌ساخته‌های هنرمندان و دانش هنرمندان عرصه صنایع‌دستی، افزود: شهرداری پس از ۸۰ سال پس از اسکان در ساختمان قدیم خود در میدان شهدا به ساختمان جدید منتقل شد و ساختمان قدیم به موزه بلدیه تبدیل شد و این قول را می‌دهیم که بخشی از ساختمان این موزه به نمایش و ارائه آثار هنرمندان اختصاص یابد.

اسدی همچنین در این مراسم از معاون فرهنگی خود خواست تا به جد موضوع بهره‌برداری از فاز اول موزه بلدیه را تا پایان سال جاری دنبال کند.

او ادامه داد: شهرداری شیراز در یک دهه گذشته تلاش کرد و در بافت تاریخی و فرهنگی در محور سنگ سیاه بازارچه هنر را احداث کند و این بازارچه هم‌اکنون با بیش از ۷۰ غرفه سنتی در بافت قدیمی و تاریخی ساخته و به اتمام رسید و پس‌ازآن شرکت دولتی توسعه گردشگری متولی سایر اقدامات شد تا در حوزه خدمات‌رسانی موارد لازم را انجام دهد.

اسدی با تأکید بر اینکه بازارچه هنر تنها مختص به هنر و صنایع‌دستی است و نباید به دیگر حوزه‌ها اختصاص داده شود، گفت: در یک دهه گذشته نیز باغ هنر و بخشی از آن به خانه هنرمندان تبدیل و اختصاص داده‌شده است.

این مقام ارشد شهری با بیان اینکه باید به دنبال ایجاد روز بازار و بازارچه‌های فصلی صنایع‌دستی در شهر شیراز باشیم، افزود: با توجه به بازارهای هفتگی و روزانه‌ای که در شهر شیراز برپا می‌شود، راه‌اندازی این بازارها مورد استقبال شهروندان قرار خواهد گرفت و نیاز است ایجاد یک فضای ساماندهی شده ویژه بازارچه‌های فصلی و روز بازارها در شیراز در دستور کار باشد.

اسدی تصریح کرد: باید در صنایع‌دستی همچون خاتم‌کاری، مس گری، منبت‌کاری که به اسم و منتسب به شیراز است چندین المان و نماد طراحی و در میدان‌ها و معابر اصلی شهر نصب شود و این در حالی است که در این موضوع به کمک اساتید حوزه صنایع‌دستی نیازمند هستیم.

او با بیان اینکه این حداقل اقدامی است که برای اساتید می‌توان انجام داد، افزود: باید قدردان هنرمندان و پیشکسوتان باشیم که در این راستا یکی از ده‌ها برنامه‌ای که شهرداری شیراز در هفته شیراز جاری تدارک دید این برنامه بود.

شهردار شیراز با بیان اینکه امید است کلان‌شهر شیراز که به‌عنوان شهر جهانی صنایع‌دستی انتخاب و دبیرخانه آن به شهرداری واگذارشده است، گفت: امید که بتوانیم رسالت خود را در برابر تاریخ، مردم و تمام مواردی‌که امروز ما میراث دار آن‌ها هستیم نقش درستی ایفا شود.

اسدی همچنین درخصوص برنامه‌های حمایتی از آثار هنرمندان عرصه صنایع‌دستی، گفت: با توجه به فضاهای ایجادشده برای تولید و عرضه محصولات صنایع‌دستی در مکان‌هایی همچون باغ هنر و بازارچه هنر در محلات تاریخی شیراز، وظیفه شهرداری است تا در کنار سایر دستگاه‌های اجرایی در استان حمایت لازم از تولید آثار اساتید داشته باشند.

اختصاص یک طبقه از ایستگاه مترو وکیل‌الرعایا به تولید و عرضه محصولات صنایع‌دستی از دیگر موضوعات مورداشاره شهردار شیراز در این جلسه بود.

 

تولید محصولات صنایع‌دستی عامه‌پسند باشد

در ادامه آیین نقش ماندگار، معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس با اشاره به رونمایی از سردیس اساتید برجسته حوزه صنایع‌دستی، عنوان کرد: رونمایی از سردیس اساتید برجسته حوزه صنایع‌دستی در شیراز یکی از اقدامات فاخری بود که شیراز به آن نیاز داشت.

محمد فرخ زاده گفت: طی چند روز گذشته هیئت‌های مختلفی از سایر کشورهای جهان به فارس و شیراز سفرکرده که تأکید همه این نمایندگان انتقال فرهنگ از طریق رویکرد صنایع‌دستی بود.

او با اشاره به اینکه در شورای توسعه گردشگری استان مصوبات متعددی تدوین شد، افزود: راه‌اندازی مرکز توسعه و ترویج باز زنده سازی دست‌بافت‌های داری در دو محله بالا کفت و اسحاق بیگ شهر شیراز، احیای بافت تاریخی و تبدیل هر خانه به یک کارگاه سنتی که نوید و رونق آینده شهر شیراز را در بر خواهد داشت ‌و موضوع حمایت از صنایع‌دستی در ساخت‌وسازها و استفاده از ظرفیت این حوزه، راه‌اندازی بازارچه‌های صنایع‌دستی، طراحی و ساخت المان‌های شهری و نام‌گذاری خیابان‌ها به نام صنایع‌دستی آثار هنرمندان و پرداخت اعتبارات و راه‌اندازی ازجمله اقداماتی است که در پی مصوبات شورای توسعه گردشگری در دستور کار است.

معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس به برپایی بازارچه‌های صنایع‌دستی در ایام نوروز در سطح استان اشاره و عنوان کرد: بر اساس آمار ارائه‌شده این بازارچه‌ها بیش از سه هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کرد.

راه‌اندازی بازارچه‌های صنایع‌دستی در جریان برگزاری بازی‌های جام جهانی در کشور قطر از دیگر موضوعات مورداشاره معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس بود و ادامه داد: این کار خاستگاه ارزشمندی دارد و ریشه در آداب و سنن و گذشته ما دارد و به‌عنوان یک امانت به آن نگاه می‌شود که باید به نسل آینده منتقل کرد و این‌یک وظیفه انسانی و ساختاری است که همه باید برای آن تلاش کنند.

فرخ زاده افزود: کار هنر آسان نیست و به‌شدت طاقت‌فرسا، خلاق و نوآورانه است که دارای نگاهی کاملاً متفاوت بوده که درنهایت موجب خلق اثر، مسرت و نگاهی متفاوت در حوزه اجتماعی باشد.

این مقام حوزه گردشگری در فارس تأکید کرد: در شهر شیراز باید بتوان محصولات باکیفیت تولید کرد که عامه‌پسند باشد. از سوی دیگر صنایع‌دستی باید به سبد کالای خانوار و دکوراسیون منازل اضافه شود و این نکته حائز اهمیت است که آثار صنایع‌دستی به‌گونه‌ای طراحی و سطر بندی شود که برای تمام دهک‌ها قابل‌استفاده بوده و بتوان در سبد کالای فرهنگی خانوار از آن استفاده شود.

 

معاون فرهنگی شهرداری شیراز هم در این آیین گفت:با توجه به اینکه شیراز، عنوان شهر جهانی صنایع دستی را دارد، یکی از پیش‌نیازهای این عنوان تجلیل از پیشکسوتان و فعالان این عرصه است که در همین راستا نیز امروز آیین تجلیل و رونمایی از ۶نفر از پیشکسوتان این عرصه را داشتیم.

محمدعلی چوبینی ادامه داد: در کنار این، ما نامگذاری برخی معابر به نام پیشکسوتان و هنرهای آنها و نیز نصب المان‌های مختلف را هم باید در دستور کارمان داشته باشیم.

او با اشاره به اینکه شیراز گوهرهای بسیاری در عرصه‌های مختلف هنری دارد، در خصوص دغدغه‌های اقتصادی هنرمندان گفت: امروز به مناسبت هفته شیراز در این برنامه، رونمایی از پوستر نذر هنر را داشتیم که بر اساس آن درآمد حاصل از فروش محصولات هنرمندان صرف آزادی زندانیان غیر عمد می‌شود و در طول سال هم ادامه دارد.

به اعتقاد این مقام فرهنگی مدیریت شهری شیراز؛ اگر در حوزه‌های مختلف به  اقتصاد هنر توجه درست نشود، هنر رو به فراموشی می‌رود، اما در این بین با توجه به قیمت بالای برخی محصولات، یک اتفاقی که در شیراز باید بیافتد، صنعتی و اقتصاد کردن هنر است، به آن معنا که نه از کیفیت آثار کم شود نه قیمت‌ها طوری باشد که خریداران خاص تنها بتوانند از این آثار استفاده کنند.

معاون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز گفت: البته باز هم تاکید داریم، نباید هنر را تحت تأثیر مواردی که هویتش از دست دهد، قرار داد و از کیفیت نباید کم شود، اما جنبه اقتصاد عمومی آن هم باید مورد توجه قرار گیرد.

 

شناساندن اساتید هنری زمینه‌ساز تعالی مبانی فرهنگی می‌شود

 

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز نیز گفت: آثار ماندگار هنرمندان شیراز در زمینه‌های مختلف فرهنگی دارای ارزش ملی و بین‌المللی است.

حمید کشتکار با اشاره به این موضوع که شناساندن اساتید هنری زمینه‌ساز تعالی مبانی فرهنگی می‌شود، اظهار کرد: به‌مناسبت هفته شیراز و در راستای پاسداشت مقام مفاخر صنایع دستی شیراز مراسم بزرگداشتی به همت سازمان سیما، منظر و فضای سبز و معاونت فرهنگی شهرداری شیراز برگزار شد و از یک عمر تلاش خستگی‌ناپذیر و ارزشمند ۶ مفاخر شهر در حوزه صنایع‌دستی تجلیل به‌عمل آمد.

او در ادامه با نام بردن از این اساتید گفت: در این مراسم از تلاش‌های استاد محمود بارغن، استاد علی اصغر تجویدی، استاد علی صدری، استاد بهرام منبتی، استاد جلال غلامی و استاد عبدالخالق گلریز خاتمی که در حوزه‌های مس‌گری، مجسمه سازی، نگارگری، قلم زنی، منبت کاری و خاتم سازی دارای شهرت ملی و جهانی هستند، تجلیل به عمل آمد.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز در ادامه خبر از رونمایی از ۶ سردیس متعلق به هنرمندان ماندگار در باغ جهان نمای شیراز خبر داد و افزود: در روزهای گذشته آیین رونمایی از سردیس‌های ابن مقله شیرازی و گوته را داشتیم و در آینده نیز از هنرمندانی که در حوزه‌های دیگر نیز فعالیت داشته‌اند، تجلیل به عمل می‌آید.

کشتکار با اشاره به این موضوع که هنر ارزشمند این بزرگان در تاریخ فرهنگی شیراز ماندگار خواهد شد، بیان کرد: به‌مناسبت هفته شیراز مجموعه شهرداری شیراز در سازمان‌های سیما، منظر و فضای سبز به همراه سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی تلاش می‌کنند تا گوشه‌ای از مجاهدت‌های آنان را جبران کنند.

دبیر رویداد نقش ماندگار نیز بیان کرد: طی مدت ۳ سال است که شهر شیراز به‌عنوان شهر جهانی صنایع‌دستی انتخاب‌شده است و اقداماتی را در دستور کار دارد تا این عنوان همواره بر این شهر بماند.

سلمان گورنگی در این مراسم به برخی از فهرست برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در دبیرخانه شهر جهانی صنایع‌دستی اشاره کرد و گفت: پیگیری و برنامه‌ریزی رونق سرمایه‌گذاری در حوزه صنایع‌دستی و هنر، راه‌اندازی کارگروه اقتصاد هنر، راه‌اندازی گروه تخصصی حراج ملی و بین‌المللی صنایع‌دستی با اجرای دستورالعمل قانونی، برگزاری همایش چهره ماندگار در بخش صنایع‌دستی، برنامه‌ریزی جهت تعامل و همکاری با دستگاه‌های مختلف در حوزه صنایع‌دستی، برگزاری همایش چهره‌های ماندگار و نصب کاشی ماندگار بر سر در منازل اساتید حوزه هنر ازجمله این برنامه‌های دبیرخانه شهر جهانی صنایع‌دستی است.

هم‌زمان با چهارمین روز از هفته نکوداشت روز شیراز از پوستر نذر هنر که تمام عواید آن صرف آزادی زندانیان جرائم غیر عمد خواهد شد با موضوع فراخوان نخستین نمایشگاه هنرهای تجسمی رونمایی شد.

به‌صورت نمادین از پوستر کوچه کاشی هفت‌رنگ سازان رونمایی شد و این پوستر با الهام از کاشی مسجد نصیرالملک طراحی‌شده است.

در پایان این مراسم همچنین از غلام‌رضا تجویدی استاد و مفاخر برجسته کشوری حوزه نگارگری، استاد جلال غلامی از اساتید پیشکسوت حوزه خاتم‌کاری، استاد بهرام منبتی از مفاخر حوزه منبت‌کاری، استاد عبدالخالق گلریز خاتمی از اساتید برجسته حوزه خاتم‌کاری در شیراز، استاد علی صدری از اساتید ارزشمند و هنرمند رشته قلم‌زنی، محمود بارغن استاد حوزه مس گری تجلیل و قدردانی شد.

لینک کوتاه : https://avangpress.ir/?p=481

مطالب مرتبط

30تیر
رونق جهش عمرانی در کلان‌شهر شیراز/ پیشبرد پروژه‌های عمرانی با تلاش شبانه‌روزی
رئیس سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری شیراز اعلام کرد؛

رونق جهش عمرانی در کلان‌شهر شیراز/ پیشبرد پروژه‌های عمرانی با تلاش شبانه‌روزی

30تیر
اجرای پویش فرهنگی کاسب خوب در مراکز عرضه خدمات شهرداری شیراز
رئیس سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری شیراز اعلام کرد؛

اجرای پویش فرهنگی کاسب خوب در مراکز عرضه خدمات شهرداری شیراز

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم آونگ پرس منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.