2

نمایش یادمان‌های امیر کبیر در کاخ گلستان

  • کد خبر : 5173
  • 30 اردیبهشت 1402 - 17:20
نمایش یادمان‌های امیر کبیر در کاخ گلستان
مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از افتتاح تالار و برپایی همایش یادمان «اتابک اعظم میرزا محمدتقی خان امیرکبیر نظام فراهانی» در این مجموعه جهانی خبر داد.

آونگ پرس، آفرین امامی ـ مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان ـ گفت: به منظور روایت‌محور شدن این مجموعه جهانی و ایجاد موزه‌های جدید، سه مبحث از جمله «شخصیت امیرکبیر»، «انقلاب مشروطه» و «دخالت‌های خارجی‌ها در سیاست‌های قاجار» در دستور کار مدیریت کاخ گلستان قرار گرفت.

او افزود: بر این اساس با مطالعه، بررسی و امکان‌سنجی در مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، کارگروهی متشکل از متخصصان مربوطه در این مجموعه تشکیل شد و برای گام نخست موضوع امیرکبیر و انقلاب مشروطه برای سال ۱۴۰۲ مدنظر قرار گرفت.

مدیر کاخ گلستان ادامه داد: با هدف گردآوری پژوهشگران و ایجاد پشتوانه علمی و امکان‌سنجی از نظر موقعیت نمایشگاه در کاخ گلستان و جمع‌آوری آثار مرتبط با اموال تاریخی،  مکان‌یابی برای برگزاری تالار یادمان «اتابک اعظم میرزا محمدتقی خان امیرکبیر نظام فراهانی» در اولویت قرار گرفت.

امامی بیان کرد: برای برپایی تالار و همایش یادمان «اتابک اعظم میرزا محمدتقی خان امیرکبیر نظام فراهانی» باید تعدادی از آثار مرتبط جمع‌آوری می‌شد، همچنین به همراه آثار شناسایی‌شده کاخ گلستان، مکاتباتی با مراکز دیگر انجام شد که به دلیل امکان‌ناپذیر بودن انتقال امانی این آثار به کاخ گلستان به دلایل مختلف، تالار یادمان امیرکبیر در دو قالب آثار اصلی مرتبط با کاخ گلستان و تصاویر باکیفیت براساس منابع مختلف برپا می‌شود.

او افزود: نامگذاری عنوان تالار یادمان «اتابک اعظم میرزا محمد تقی خان امیرکبیر نظام فراهانی» به عمارت الماس در این راستا انجام شد که این اقدام به لحاظ پشتوانه علمی و به دلیل بلندمدت بودن نمایش آثار و ارج نهادن به شخصیت امیرکبیر، فراتر از یک نمایشگاه کوتاه‌مدت است، همچنین در آینده پس از بررسی تمام موضوعات، در نهایت موزه‌ای با محوریت موضوعات سیاسی و اجتماعی و هنری دوره قاجار ایجاد می‌شود که یکی از فضاهای این موزه، تالار امیرکبیر خواهد بود. تداوم و ایجاد این تالار در آینده در مکانی مناسب برای تشکیل موزه دائمی حتمی خواهد بود.

امامی درباره انتخاب عمارت الماس برای ایجاد تالار یادمان «اتابک اعظم میرزا محمد تقی خان امیرکبیر نظام فراهانی» گفت: انتخاب این تالار سه دلیل داشت، نخست این‌که با توجه به حجم آثار جمع‌آوری شده نیازمند فضایی بود تا در مرکز آن، آثار اصلی به نمایش درآید و در فضاهای دیگر تصاویر تهیه شده از منابع مختلف به نمایش گذاشته شود.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان افزود: دلیل دیگر انتخاب عمارت الماس، معماری خاص این عمارت است تا بازدید گردشگران از این تالار و همایش یادمان «اتابک اعظم میرزا محمد تقی خان امیرکبیر نظام فراهانی» را بهتر فراهم کند.

به گفته او، عمارت الماس نزدیک‌ترین موقعیت به دفتر کاری امیرکبیر بوده که در ضلع جنوبی این عمارت جای داشته و بعدها در آنجا تکیه دولت ساخته شده، بنابراین نزدیک‌ترین مکان به دفتر کاری امیرکبیر، عمارت الماس است که برجای مانده است. اصالت چیدمان عمارت الماس مربوط به دوره قاجار نیست و براساس سلیقه افراد مختلف چیدمان شده است، بنابراین بنای عمارت الماس نیز تحت‌الشعاع این رویداد قرار نمی‌گیرد.

امامی اظهار کرد: هدف کلی افتتاح تالار یادمان «اتابک اعظم میرزا محمد تقی خان امیرکبیر نظام فراهانی» پیش درآمدی برای ایجاد یک موزه دائمی با طراحی محتوایی و تجهیز آن تالار در محلی مناسب در کاخ گلستان است تا بازدیدکنندگان قبل از بازدید کلی از این مجموعه جهانی بتوانند با محتواهای سیاسی و اجتماعی دروه قاجار آشنا شوند و در نهایت کاخ گلستان نیز هرچه بیشتر به سمت روایت‌محوری پیش رود.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان افزود: تالار یادمان «اتابک اعظم میرزا محمد تقی خان امیرکبیر نظام فراهانی» در عمارت الماس، تا زمان مطالعات دقیق ایجاد طرح محتوایی و پژوهش و بررسی‌های لازم و راه‌اندازی موزه سیاسی و اجتماعی دوره قاجار پابرجا خواهد بود.

تالار یادمان «اتابک اعظم میرزا محمد تقی خان امیرکبیر نظام فراهانی» به مدت سه روز از ۳۰ اردیبهشت تا اول خرداد ۱۴۰۲ در کاخ گلستان برپا است.

لینک کوتاه : https://avangpress.ir/?p=5173

مطالب مرتبط

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم آونگ پرس منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.