5

پشتیبانی پوشش‌های حمایتی بیمه تامین اجتماعی فارس از درمان ناباروری

  • کد خبر : 7784
  • 06 خرداد 1402 - 16:29
پشتیبانی پوشش‌های حمایتی بیمه تامین اجتماعی فارس از درمان ناباروری
سرپرست معاونت پشتیبانی و توسعه مدیریت درمان تامین اجتماعی استان فارس حمایت از بنیان خانواده و سیاست‌های جوانی جمعیت را از اولویت فعالیت‌های مدیریت درمان تامین اجتماعی استان فارس دانست و از تمرکز بر اجرایی‌سازی سیاست‌های جمعیتی ابلاغی رهبر معظم انقلاب خبر داد.

صادق جلیلی با تبریک فرارسیدن سالروز آزادی خرمشهر و روز ملی مقاومت اظهار کرد: بر اساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، سیاست های جوانی جمعیت در دستور کار ویژه مدیریت درمان سازمان تامین اجتماعی استان فارس قرار گرفت و در بخش های درمان مستقیم و غیرمستقیم به ارائه خدمت می‌پردازیم.

وی با بیان اینکه دهه کرامت فرصت گرانبهایی برای پاسداشت ارزش های اسلامی و خدمت‌رسانی به اهالی استان فارس است، بیان کرد: بخش عمده ای از برنامه های سازمان تامین اجتماعی در بخش مدیریت درمان در راستای کمک به فرزندآوری برای بیمه شدگان استوار شده است.

جلیلی با تشریح بخشی از خدماتی که در حوزه درمان به صورت مستقیم و با پشتیانی ارائه می شود، خاطرنشان کرد: در سطح استان پهناور فارس تعداد ۲۳ مرکز مامایی در سطح درمانگاه ها و بیمارستان شهید بهشتی شیراز فعالیت دارند.

این مقام مسئول با ارائه آمار و ارقامی از فعالیت های صورت گرفته، بیان کرد: در سال ۱۴۰۱ بیش از ۱۰۲ هزار نفر از بانوان به مراکز مامایی مراجعه کرده و ۵۲۷۴ نفر از مادران پرخطر تحت مراقبت ویژه قرار گرفتند.

سرپرست معاونت پشتیبانی و توسعه مدیریت درمان تامین اجتماعی استان فارس در همین رابطه افزود: در سال گذشته تعداد بانوان بارداری که تحت مراقبت قرار گرفته اند بالغ بر ۲۹ هزار نفر بود و نزدیک به ۵ هزار نفر از خدمات مشاوره ای پیش از بارداری استفاده کردند.

جلیلی با اشاره به این موضوع که در سال گذشته اقدامات مراقبتی به ۸۶۹۵۰ نفر از مراجعه‌کنندگان ارائه شد، عنوان کرد: در بیمارستان شهید بهشتی شیراز علاوه بر مراقبت‌های بارداری، خدمات زایمان و درمان بیماری های زنان و زایمان ارائه می شود و در سال گذشته تعداد ۲۲ هزار نفر از بانوان از دوره‌های آموزشی بهره مند شدند.

وی با تاکید بر اهمیت ترویج زایمان طبیعی در راستای اجرای سیاست های جمعیتی گفت: در سال ۱۴۰۱ تعداد سزارین ها از ۵۶ درصد به ۴۹درصد کاهش یافت که شاخص مثبتی ارزیابی می شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش به تسهیلاتی که برای بانوان شاغل در سازمان تامین اجتماعی استان فارس مهیا شده اشاره کرد و افزود: کاهش ۸ ساعت کار در هفته برای بانوان همکار که فرزند زیر ۶ سال دارند، مرخصی ۹ ماهه برای زایمان، کمک هزینه عائله مندی و حق اولاد از جمله تدابیر حمایتی است که برای کارکنان این سازمان در نظر گرفته شده است.

جلیلی افزود: در ضابطه های رفاهی به مواردی نظیر تاهل و تعداد فرزندان توجه ویژه ای شده و پاداش ده میلیون تومانی به مادران شاغل در سازمان تامین اجتماعی به عنوان هدیه تولد فرزند تعلق می گیرد.

در ادامه این نشست خبری معاونت خرید راهبردی و رسیدگی به اسناد پزشکی مدیریت درمان سازمان تامین اجتماعی استان فارس از گسترش پوشش های حمایتی در راستای جوانی جمعیت خبر داد.

بهرام کریم آقایی از آزادسازی خرمشهر به عنوان یک حماسه جاودان در تاریخ ایران اسلامی یاد کرد و افزود: ابلاغ سیاست های جمعیتی از سوی مقام معظم رهبری منجر به تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت شد و در راستای اجرایی سازی این قانون بسته حمایتی خدمات ناباروری از سوی مدیریت ارشد سازمان در سال ۱۴۰۰ ابلاغ شد.

وی با ارائه پیشینه ای از اجرای این طرح حمایتی افزود: با تصویب این قانون سازمان های بیمه گر پایه پذیرفتند هزینه های درمان ناباروری که در مراکز درمانی انجام می شود را برعهده گیرند. در آغاز کار اکثر مراکز درمان ناباروری طرف قرارداد سازمان تامین اجتماعی نبودند و ترتیبی اتخاذ شد تا هزینه های بیمه شدگان از طریق واحد خسارت متفرقه پرداخت شود.

وی در ادامه افزود: طی این مدت تلاش های زیادی برای گسترش مراکز طرف قرارداد صورت گرفت و امروزه تمامی مراکز درمان ناباروری در سطح استان با مدیریت درمان سازمان تامین اجتماعی قرارداد همکاری دارند.

معاونت خرید راهبردی و رسیدگی به اسناد پزشکی مدیریت درمان سازمان تامین اجتماعی استان فارس در بخش دیگری از سخنانش با ارائه آمار و ارقامی افزود: در سال ۱۴۰۱ گام های موفقی در حوزه شناسایی و درمان زوج های نابارور برداشته شد. در همین راستا تعداد ۱۷۹۱ سند درمان ناباروری در مراکز غیرطرف قرارداد از طرف واحد خسارت های متفرقه مدیریت درمان سازمان تامین اجتماعی استان فارس مورد رسیدگی قرار گرفت و مبلغی بالغ بر ۶۰ میلیارد ریال در سال گذشته پرداخت شد.

کریم آقایی افزود: در حوزه مراکز طرف قرارداد تعداد۲۴۵۰ سند پرداخت هزینه های درمانی از زوج های نابارور دریافت شد که بابت این اسناد مبلغی بیش از ۳۰ میلیارد ریال پرداخت شد.

وی در ادامه اظهار داشت: در بخش دولتی ۹۰ درصد تعرفه دولتی پرداخت می شود و در بخش خصوصی و خیریه مبلغی معادل ۹۰ درصد تعرفه عمومی غیردولتی از سوی مدیریت درمان تامین اجتماعی پرداخت می شود.

وی با تاکید بر این موضوع که اجرای سیاست‌های جمعیتی نیاز جدی و ضروری کشور است، اظهار کرد: با توجه به این موضوع که خدمات درمان ناباروری در مراکز دولتی، خصوصی و خیریه در زمره پوشش های حمایتی سازمان تامین اجتماعی قرار گرفته اند، صف انتظار چندانی برای ارائه خدمات به متقاضیان وجود ندارد.

معاونت خرید راهبردی و رسیدگی به اسناد پزشکی مدیریت درمان سازمان تامین اجتماعی استان فارس در بخش پایانی سخنانش تصریح کرد: در سال ۱۴۰۲ تمامی مراکز ارائه دهنده خدمات درمان ناباروری دارای مجوز از وزارت بهداشت و درمان در سطح استان پهناور فارس با سازمان تامین دارای قرارداد همکاری هستند.

لینک کوتاه : https://avangpress.ir/?p=7784

مطالب مرتبط

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 2انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم آونگ پرس منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.