6

در روز میلاد امام رضا(ع) روی داد: افتتاح دبیرخانه شهرهای زیارتی ایران اسلامی

  • کد خبر : 9612
  • 13 دی 1401 - 0:26
معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز از تشکیل دبیرخانه شهرهای زیارتی ایران اسلامی ذیل کمیسیون فرهنگی و اجتماعی مجمع کلان‌شهرهای کشور با محوریت سه شهر مشهد، قم و شیراز خبر داد.

آونگ پرسدر مراسمی با حضور معاون فرهنگی شهردار شیراز ، شهردار مشهد، اعضای شورای اسلامی شهر مشهد، رئیس سازمان فرهنگی شهرداری مشهد، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس سازمان فرهنگی شهرداری قم ، دبیرخانه شهرهای زیارتی ایران اسلامی ذیل کمیسیون فرهنگی و اجتماعی مجمع کلان‌شهرهای کشور شکل گرفت.
در این مراسم که در محل شهرداری مشهد مقدس شکل گرفت معاون شهردار شیراز ضمن قدردانی از میزبانی شهرداری مشهد اظهار امیدواری کرد شهرهای زیارتی نقش خود را در پایه گذاری تمدن نوین ایران اسلامی به خوبی ادا کنند و ذیل توجهات ائمه اطهار و معصومین به جایگاه واقعی خود برسند. محمدعلی چوبینی به اجرای رویداد” ایده‌پردازی سقاخونه” اشاره و بیان کرد: این رویداد طرح بسیار خوبی بود و ایده های خوبی از سراسر کشور ارائه شد و امید است در دوره های بعد شاهد افزایش کمی و کیفی این جشنواره و ایجاد بستر اجرایی شدن ایده های مطرح شده باشیم.
چوبینی در این مراسم همچنین بر هم افزایی و تعامل بیشتر سازمان های فرهنگی شهرداری شهرهای زیارتی بر اجرای چنین نشست هایی به جهت توسعه اقدامات موثر در حوزه زیارت تآکید کرد و افزود: شهرهای زیارتی به عنوان مأمن های امن اهل بیت(ع) در کشور بوده و امروزه به عنوان قلب‌های تپنده ایران اسلامی خون پاک را به سرتاسر کشور می دمند.
گفتنی است در نشست تشکیل دبیرخانه شهرهای زیارتی، شهردار مشهد مقدس در سخنانی بیان کرد: برکت وجود بارگاه‌های‌ ائمه ‌اطهار در همه شهرها، به ویژه بارگاه رضوی در مشهد، فقط سرمایه ویژه معنوی مشهد و قم و شیراز نیستند بلکه این سرمایه معنوی برای کل کشور است که ما از این سرمایه معنوی تا امروز به خوبی‌استفاده نکرده‌ایم. محمدرضا قلندر گفت: تشکیل دبیرخانه زیارت سرآغازی برای تعامل و همفکری مناسب برای سه شهر مشهد، قم و شیراز است که این موضوع الزاماتی دارد که باید مورد توجه قرار بگیرد.

تشکیل دبیرخانه شهرهای زیارتی در جهت تعمیق و ترویج فرهنگ زیارت است
در پایان این نشست معاون زیارت و گردشگری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد عنوان کرد: دبیرخانه شهرهای زیارتی در راستای اهداف کارگروه ملی زیارت و برنامه‌های پنج ساله توسعه ، تشکیل شده و هدف آن توسعه، تعمیق و ترویج فرهنگ زیارت است.
سیدجلیل بامشکی به اهداف ایجاد دبیرخانه شهرهای زیارتی اشاره کرد و افزود: هدف از تشکیل این دبیرخانه توسعه، تعمیق و ترویج فرهنگ زیارت است. همچنین هماهنگی در راستای اجرای بهتر پروژه‌های زیربنایی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی میان شهرهای زیارتی کشور از برنامه‌هایی است که پیگیر آن هستیم.
به گفته بامشکی، شهردار مشهد و رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی مجمع شهرداران کلان‌شهرهای ایران، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد، شهرداران و معاونان فرهنگی و اجتماعی شهرداری‌ شیراز، قم، شهرری و سایر شهرهای زیارتی کشور، معاون و مدیران گردشگری شهرداری‌های شهرهای زیارتی از جمله اعضای شورای راهبردی این دبیرخانه هستند.
به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی ، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، حضور‌ زائران در سه شهر مشهد، شیراز و قم موجب می‌شود تا بزرگ‌ترین اجتماعات مردمی و دینی با محوریت زیارت به ‌صورت سالیانه شکل بگیرد. از سوی دیگر تصویب نهایی برنامه اجرایی پنج ‌ساله زیارت و تصویب بودجه و ابلاغ برنامه اجرایی به‌ صورت سالیانه از ردیف‌ برنامه‌های معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری‌ها، از مهم‌ترین شرح وظایف شورای راهبردی است.
گفتنی است در پایان این مراسم از تفاهم نامه میان شهرداران سه شهر مشهد، قم و شیراز که به صورت پوستر طراحی شده بود رونمایی شد.

لینک کوتاه : https://avangpress.ir/?p=9612

مطالب مرتبط

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم آونگ پرس منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.